Avatar
Merhaba Gezgin!
0
Riga/ Letonya  Gezi Rehberi
Avrupa, Genel
Berk
Nisan 24, 2017
1
rigariga

 

800 yıllık çalkantılı tarihinde, Alman şövalyelerinden İsveç krallarına ve Sovyet komiserlerine kadar herkesin  ayak izlerini bıraktığı bir Avrupa metropolü. Eski Kentteki  Gotik kuleler,  UNESCO Dünya Mirası olan Arnavut kaldırımları ve nefes kesici nehir manzarası yanı sıra, Avrupa’nın ücretsiz Wifi başkenti olma özellikleri vardır. Sokaklarda dolaşırken doğa motifleri, çıplak göğüslü tanrıçalar ve  tipik mitolojik hayvanlarla süslenmiş birçok cepheyi göreceksiniz .

Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer  :

Old Rīga

Old Riga

Old Riga

Avrupa genelinde olduğu gibi Letonya’nın başkenti Rīga’nın eski kentinde etkileyici  tarihi binalar, büyük kiliseler ve parke taşları vardır. Yaz aylarında cıvıl cıvıl olan Eski Rīga kışın bir Noel kartı  izlenimini verir.Sağlı sollu caddelere sıralanmış kafeler,barlar ve mağazalar sizleri yürürken takip eder.Kehribar alabileceğiniz mağazalar bulabilirsiniz.

 

 

Rundale Sarayı

Rundale Sarayı

Rundale Sarayı

Komünizmin damgasının vurduğu saray, Rus İmparatorluğu için muhteşem bir şeydi. 18. yüzyılda Courland Dükü için inşa edilen olağanüstü Rundāle Sarayı  modellenmiş  bahçelerle Baltık’taki türünün en büyüğüdür. İçerde, devlet odaları fresklerle, kalıplı sıvalarla ve kapitone döşenişle kaplanır. 1736-1740 yılları arasında ünlü İtalyan mimar Rastrelli tarafından Courland Dükü,Ernst Jonann Biron’un yazlık sarayı olarak inşa edilmiştir.Letonya Leh İmparatorluğuna bağlı bir eyalettir yapıldığı zamanda. Rundale Sarayı Riga’ya 80 km mesafedededir.

 

Milda ( Özgürlük Anıtı )

Letonya Bağımsızlık Savaşı’nda ölen askerler anısına 1935’te dikilmiş anıttır.Letonya’nın simgelerinden biri olarak kabul edilir. Anıtın bulunduğu yer, Riga’daki resmi törenlerin ve sosyal olayların gerçekleştiği bir noktadır. Anıt, Letonya tarihini anlatan on üç heykel ve rölyeften oluşur; ortasında 19 m yüksekliğinde dikilitaş yükselir.Dikilitaşın üzerinde ise 9 m yüksekliğinde özgürlük figürü vardır. Figür, başının üzerinde 3 yıldız tutan bir genç kadın şeklindedir. Bu üç yıldız Letonya’nın üç bölgesini (Kurzeme, Vidzeme and Latgale) simgeler.. Eski şehrin girişinde geçmişte I. Petro’nun atlı heykelinin bulunduğu yerde inşaat 1931’de başlamış; açılışı 18 Kasım 1935’te yapılmıştır.

Milda Özgürlük Anıtı

Milda Özgürlük Anıtı

 

 

3 Kardeşler Binaları

Maza Pils sokağında bulunan bu 3 bina farklı dönemlerde yapılmış ve bize şehrin mimari evrimini göstermektedir. . Tarihçeleri  15 , 17 ve 18. YY’a dayanıyor .

3 Kardeş Binalar

3 Kardeş Binalar

Barut Kulesi

1330 senesinde yapılan kule zamanında savunma maksadı ile kullanılmış. Şimdilerde ise Letonya Savaş Müzesi olarak faaliyet gösteriyor

 

Riga’ Ne Yenilir  ?

Herring , Somon ve balık füme denemelisiniz .

Bezelye ve bezelye çorbası meşhurdur.

Et konusunda oldukça başarılılar. Biraz daha kuzeye gidince Talinn’de geyik eti de sizi bekliyor    olacak.

 

 

Riga Gece Hayatı

Benim önereceğim gece kulübü First Dacha .Riga gece hayatı defile gibidir.Muhteşem baltık kızları ve ustaca yapılmış kokteylleri size keyifli bir gece sunabilir.Kulüplere kadın girişi ücretsiz erkeklerden 10 euro civarı para talebi olmaktadır.Old Town’da bulunan kulüplerde dikkat edilmesi gereken husus sizi dışarda tavlamanız için kur yapan prometerlar vardır.Bunlara aldanırsanız bir biraya 500 euro ödetebilirler. Yaşayanları canlı canlı gördüm.Ali’s  Kebab isimli bir dönerci vardır caddede.Orda Ali Abi’ye sorarsanız size çok anı anlatır orda gördüklerinden J

Nerdeyse tüm avrupayı gezdim Letonya gece hayatı kesinlikle benim için ilk üçte yer alır.

 

 

 Not:

Riga kışları soğuk yazları gölgesi serin bir şehir.

Pahalılık olarak Türkiye’den biraz daha pahalı bir yer

Bol bol amber alabilirsiniz.

Zengin fakir uçurumu olan bir şehir.

 

 

 

, , , ,
One Response
  1. Ali said on 25 Nisan 2017

    Şuan Riga’dayım tam anlamiyla dediğiniz gibi bir yer, yazi gercekten güzel olmus tesekkurler

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir