Avatar
Merhaba Gezgin!
0
Talinn /Estonya Gezi Rehberi
Avrupa, Genel
Şükrü
Nisan 25, 2017
0
talinn kapaktalinn kapak
Talinn Ortaçağ mimarisini hala koruyan . meydanında şenliklerin eksik olmadığı geyik etli menüleriyle ünlü restorantlara ev sahipliği yapan bir Avrupa başkenti.Pahalılık olarak güneyindeki ülkelerden oldukça daha pahalı bir şehir.Türkiye’ye göre çoğu şey daha pahalı.Talinn’e Riga’dan geldiğim için fiyat artışını güneyden kuzeye doğru en iyi şekilde hissettim.Talinn’in en sevdiğim yanı meydanında sürekli açık olan pazar yeri ve şenlikleri.Meydandan çok az ilerde olan Olde Hansa isimli mekanda da geyik etli menüleri denemenizde yarar var.Hayvan postlarının sergilendiği kısımlar da kuzey avrupanın doğal hayatına ışık tutuyordu.Talinn güneyinde Riga kuzeyinde Helsinki gibi 2 önemli şehri barındırdığı için rotama girmişti.Temmuz ayında gitmiş olmama rağmen gecesinin soğukluğu hala aklımdadır. ‘Estonyalı olun Avrupalı kalın’ sözünün hakkını veren bir ülke.
Mutlaka görülmesi gereken 5 Yer :
Old Town
Ortaçağ avrupa mimarisini iliklerinize kadar hissetirecek.Oldr Hansa için bütçeniz uygunsa getik eti yemeden dönmeyin. Old Town meydanda geyik etinden börek yapan güzel bir yer var . Turşu fıçılarından mızrakla turşu alınan hoş biryer. Zaten gidince gözünüze ilişecek meydanda.Meydanda köy pazarında yöresel ürünler alabilirsiniz.Bir çık tarihi binaya ev sahipliği yapmakta.

Toompea Tepesi

Toompea Tepesi

Toompea Tepesi

 Yemyeşil başkenti tepeden izlemenizi tavsiye ederim. Çıkışı oldukça kolay ve Old Town’a da yakın bir yerde. Gece çıkarsanız çan kulesinin ışıklarını sizi büyüleyecektir.
Alexander Nevsky Katedrali
Önemli siyasilerin görev başlangıçlığına dahi ev sahipliği yapmış bir ortodoks katedrali.İhtişamlı bir katedral fotoğrafını çekmek keyif verici.
Viru Gates

Viru Gates

Viru Gates

Şehrin giriş kapısı olarak yapılmıştır.Kale kapısının etrafı Arnavut kaldırımlarla kaplı. Arka tarafında bulunan Mc Donalds’da pasaportumu unutmuştum😊
Town Wall
Kalenin duvarlarını başta sona gezmelisiniz. Duvarlara asılı tablolar ve motifler ilginizi çekecektir. Bazı noktalarında bulunan yapılar da ortaçağ mimarisini yansıtıyor.
 
Talinn Gece Hayatı
Talinn’de kızlar teklif ediyormuş diyolar .😄 Gece klüplerinden ziyade deniz kenarı barları bana daha ilgi çekici gelmişti. Talinn’de insanların yanakları hafiften kızarık. Güneyde Letonya ve Litvanya’dan farklı olarak bir kırmızı yüz hakim. Evlerinde içen Estonların gece klüplere gittiği gerçeği vardır. Bence Litvanya gece hayatı daha ilgi çekiciydi.
Hollywood’u öneririm.Cuma ve cumartesi tıklım tıklım doludur ikiside.
Club Venüs de gidilesi bir yerdir. Rusların işlettiği bir mekan olmasını eklemek lazım. Türkler genelde burda takılır. Club Uberlingen yüksek sınıfın takıldığı bir yerdir. Dresscode olan bir mekandır.
Vana Major erasmus öğrencilerinin takıldığı mekandır.Burada ki enerji efsanedir.
Kuku Bar da orta yaşlı bayanların takıldığı bir mekandır.
Ne alınır ?
Meydanda bulunan pazardan yöresel birçok şey bulabilirsiniz. Antikacıları da meşhurdur.
Avcılık gelişmiş olduğu için av ürünleri de bulabilirsiniz.
 
Notlar :
Oldukça serin biryer bunu göz önünde bulundurun. Yazın dahi hep ceket giydim.
Geyik eti yemeyi deneyebilirsiniz.
Finlandiya’ya feribotla 80 km civarında .
İnsanları bir hayli sıcak kanlı geldi bana.
Biraz pahalı bir şehir.
Hediyelik ürünleri oldukça pahalı
, , ,

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir