','

' ); } ?>

Estonya Rehberim

Kayalık sahillerden yaşlı ormanlara ve bir dizi göle kadar uzanan Estonya‘nın manzarasının çok çeşitli ve güzel olduğunu göreceksiniz. Ülkenin başkenti Tallinn, düşük nüfus yoğunluğuna ve çiftçilik için elverişli bir iklime sahip bir parlamenter demokrasidir. Oradayken Estonya’nın farklı bölgelerini keşfedebilir veya sadece bir tatil planlayıp birkaç yıl sonra aynı yere geri dönebilirsiniz.

Estonya Nerede?

Estonya‘nın kültür merkezi olan Tallinn, ortaçağ ve modern binaların eşsiz bir karışımına ev sahipliği yapmaktadır. Arnavut kaldırımlı, duvarlarla çevrili Eski Kent’te kafe ve butiklerin yanı sıra UNESCO listesindeki Kiek in de Kok, 15. yüzyıldan kalma eski bir savunma kulesi bulunur. Vaktiniz varsa, ülkenin 20. yüzyıl tarihine adanmış bir müze olan Estonya Tarih Müzesi’ni ziyaret edin. Aynı zamanda Baltık bölgesindeki en eski binalardan biri olan Belediye Binası’na da sahiptir.

Estonya‘nın başkenti Tallin‘e seyahat uçak, otobüs veya tekne ile kolaydır. Estonya Havayolları, Avrupa genelinde hizmet vermektedir. Ana destinasyonlarından bazıları Amsterdam, St. Petersburg, Moskova, Kiev, Oslo, Stockholm ve Brüksel’dir. Air Baltic de dahil olmak üzere Tallinn’e hizmet veren başka havayolları da var. Düşük maliyetli bir havayolu ile Liverpool, Polonya veya Stockholm’den Tallinn’e bile uçabilirsiniz. İş için seyahat ediyorsanız, taksi yerine trene binmeyi düşünün.

Bu Parlamenter Demokrasi

Estonya, bir cumhurbaşkanı ve başbakanın işlevlerini tek bir hükümette birleştiren bir parlamenter demokrasidir. Estonya parlamentosu, orantılı temsil yoluyla seçilen 101 üyeden oluşan tek meclisli bir organdır. Sovyet sonrası ilk seçimlerin ardından Ekim 1992’de göreve başladı. Başbakan, Başkan tarafından aday gösterilir ve resmi olarak parlamentonun oyu ile kurulur. Toplam 19 yargıçtan oluşan Ulusal Mahkeme, ülke yasalarının anayasal denetimini yürütür.

Tallinn’de eski ve güzel bir eski şehir bulacaksınız. Bir zamanlar zengin tüccarlara ev sahipliği yapan bu kasaba, Hansa Birliği’nin bir üyesiydi. Bugün ziyaretçiler şirin sokaklarda dolaşabilir ve şehrin kültürünü deneyimleyebilir. Old Town hem turistler hem de Estonyalılar ile dolup taşıyor. Estonya, Baltık bölgesine tatil yapmak için mükemmel bir destinasyondur. Dünyanın bu bölgesine daha önce hiç gitmediyseniz, kesinlikle Tallinn’e bir gezi planlamalısınız.

Düşük Nüfus Yoğunluğuna Sahiptir.

Estonya‘nın coğrafi özellikleri, düşük nüfus yoğunluğunu açıklayan en önemli faktördür. Ülkenin tepeleri, geniş ormanları ve sulak alanları, nüfus dağılımını kendi topraklarında şekillendirmiştir. Bu koşullara rağmen, Estonya, kilometrekareye düşen nispeten yüksek insan sayısına rağmen genel olarak düşük bir nüfus yoğunluğuna sahiptir. Genel olarak, nüfus yolların, geniş sulak alanların ve ormanlık alanların yakınında daha yoğunlaşmıştır. Coğrafi referanslı nüfus sayımı verileri ayrıca ayrıntılı mekansal analize, nüfus dağılımının mekan ve zamana göre karşılaştırılmasına ve kalkınma planlamasına olanak tanır.

Estonya’nın nüfus yoğunluğu diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür. Estonya’nın her on kilometrekareden sadece altısı nüfusludur ve bu da ülkeyi AB’nin en seyrek nüfuslu ülkelerinden biri yapar. Estonya, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşük bir nüfus yoğunluğuna sahiptir. İzlanda ve Letonya, Estonya’dan çok daha düşük nüfus yoğunluğuna sahiptir ve ikincisinde kilometrekare başına sadece 36’dır. Estonya’nın en yüksek nüfus yoğunluğu Linnamae-Karberi sokak bölgesinde bulunur. Ülkenin diğer kentsel alanları Mustamae şehri ve çevresindeki ilçelerdir.

Tarım İçin Elverişli Bir İklime Sahiptir.

Estonya‘nın ılıman ve nemli iklimi, tarımsal üretim için idealdir. Ülke, Kuzey Atlantik Okyanusu’ndan kaynaklanan ve kışın sıcak havayı yazın ise serin havayı taşıyan siklonik rüzgarların yolunda yer almaktadır. Doğu ve güneydoğu bölgelerinde karasal iklim hakimken, kuzey kıyı bölgeleri daha ılıman bir iklime sahip olma eğilimindedir. Ocak ayında, Estonya’daki sıcaklık on yedi ila yirmi üç derece Fahrenheit arasında değişirken, Temmuz ayında 61 ila 63 derece Fahrenhayt (16 ila 17 santigrat derece) ulaşır.

Estonya‘daki orman örtüsü, özellikle tarımsal peyzajda yüksektir. Bu, Estonya’nın ormanlarını biyolojik çeşitlilik açısından diğer Avrupa bölgelerine göre daha zengin kılmaktadır. Örneğin, Estonya’daki ormanlar, Kuzey Fransa’daki Picardy ve Güneydoğu İngiltere’deki Doğu Anglia’dakilerden daha fazla yerli tür içerir. Estonya ormanları ayrıca birçok eski ormanlık gösterge içerir. Estonya’daki nehirlerin çoğu kanalize edilmemiştir ve genellikle çalılık koridorları vardır. Benzer şekilde, nehirlere bitişik sulak alanların bir kısmı salix spp.

Doğayla Güçlü Bir Bağlantısı Var

Ülkenin doğayla bağlantısı sanıldığından daha yaygın. Topraklarının yarısından fazlası ormanlarla kaplı olan Estonyalıların doğal dünyayla derin bir bağlantısı var. Doğayı kimliklerinin ayrılmaz bir parçası olarak görürler ve bu nedenle onu korumak için motive olurlar. Ülkenin ormanları, yaban hayatı korumanın yanı sıra yurtdışından gelen ziyaretçiler de dahil olmak üzere turistleri çekme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Ülkenin doğal harikaları çoktur ve birçok ziyaretçi doğal manzaralar için Estonya’ya çekilir.

Ulus ayrıca birçok eski dini mekana ev sahipliği yapmaktadır. Çoğu insan Estonya‘yı ateist bir ülke olarak görse de, nüfus hala kendisini manevi olarak görüyor ve doğa ile bağlantı kurmaya çalışıyor. Estonya’daki kutsal ağaçlar yüzlerce yaşında. Ülkenin büyük ölçüde Hristiyan bir nüfusu var, ancak yine de doğayla güçlü bir bağı koruyor. Estonya bayrağı yataydır ve arması üç aslan içerir.

Büyük Bir Vahşi Yaşam Yoğunluğuna Sahiptir.

Büyük yaban hayatı, ormanlar da dahil olmak üzere Estonya‘daki çeşitli habitatlarda bulunabilir. Özellikle ilginç bir hayvan olan Wolverines, çoğunlukla ormanlarda, ormanlık alanlarda ve kayalık alanlarda yaşar. Kışkırtılmadıkça insanlara saldırmasalar da, taşıdıkları hastalıklar nedeniyle hala tehlikeli olarak kabul edilirler. Genellikle saldırgan değillerdir, ancak insanlara karşı son derece temkinlidirler. Kurtları insanlardan nasıl uzak tutacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Estonya nüfusu, ayrıca Ocak veya Şubat aylarında doğu Estonya ormanlarında nadir bulunan Steller’s eider’e bir göz atabilirsiniz. Bu tür sonbaharda Estonya’ya göç eder ve kışı Saaremaa adasında geçirir. Üreme mevsimi boyunca bölgenin ormanlarında görülebilirler. Bu muhteşem yaratıkları tespit etmek için yılın en iyi zamanı. Yaz boyunca, nesli tükenmekte olan Altın Kartal’ı görebilir ve çeşitli yarasa türlerini görebilirsiniz.

Estonya da hayat pahalı mı?

Estonya ortalama fiyatlar Türkiye daha yüksektir. Alışverişinizi Estonya Türkiye ‘dan 1.84 kat daha fazla ödemeniz gerekir.

Estonya türk mü?

Estonya’nın çoğunluğunu oluşturan ve ülkenin resmi dili olan Estoncayı konuşan etnik gruba verilen isimdir. Estonlar, binlerce yıl önce Uralların ötesinden bulundukları bölgeye göç etmişlerdir. Konuştukları dil Ural Dil Ailesi’nin Fin-Ugor dilleri grubundandır. Finler ve Macarlarla tarihi yakınlıkları vardır.

Estonya Türkiye dost mu?

Türkiye‘nin, Estonya‘nın NATO üyeliğine verdiği güçlü destek ile Estonya‘nın Türkiye‘nin AB üyeliğine vermekte olduğu destek ikili ilişkilere olumlu yansımaktadır. Türkiye Estonya‘nın AB üyeliğimize verdiği desteği memnuniyetle karşılamaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]