Hazar Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir Güncel 2022

Elazığ’a seyahat etmek sadece bölgeyi görmenin harika bir yolu değil, aynı zamanda yerel kültürü deneyimlemenin de harika bir yoludur. Hazar Gölü kıyısında yer alan Elazığ, harika açık havanın tadını çıkarmak için birçok farklı fırsat sunuyor. Şehir, Akdeniz ve Ege kıyılarındakilere benzeyen güzel plajları ile tanınır. Su sporları tutkunları Murat Nehri boyunca rafting keyfi yapacak.

Hazar gölünün çevresindeki bölge, leylek festivali ve buz mağarası da dahil olmak üzere birçok kuşa ev sahipliği yapıyor. Gölün yakınında birkaç kamp alanı ve yazlık evler var. Gölde ayrıca bir buz mağarası ve buhar bacası var ve birçok insan oraya huzurlu bir kaçamak için gidiyor. Göl, birçok yaban hayatına ev sahipliği yapmanın yanı sıra su sporları için de popüler bir yerdir. Hazar Gölü’nde görülecek ve yapılacak çok şey var ve kesinlikle görülmeye değer.

Elazıg Hazar Gölü Nerede

Sahand dağ silsilesi gölün güney kıyısından yükselir. Bu dağ silsilesi volkanik tepelerden oluşur. Adji Chay vadisi, Urmiye Gölü‘nün doğu kıyısındaki bataklık bir deltadır. Antik kültür ve tarihle ilgileniyorsanız ziyaret etmek için güzel bir yer. Buraya gelmişken köyün antik kalıntılarına da bir göz atmayı unutmayın.

Türkiye’deki bir diğer tuzlu göl ise Acıgöl‘dür. Tuzluluğu 200 g/L’ye kadar ulaşır ve yüzey alanı 55 ile 60 km2 arasındadır. Gölün suyu, birkaç karbonat mineral fazının otijenik çökeltilmesinden gelir. Bu göl, bölgede gelişen birçok benzersiz mikroorganizmaya sahiptir. Hazar Gölü‘nü ziyaret ettiğinizde etrafını saran göletlere de göz atmayı unutmayın.

Hazar Gölü hangi ülkede?

İl merkezine 26 km uzaklıktadır. Hazar Gölünün güneyinde Hazarbaba Dağı Uluova’dan Mastar Dağlarıyla ayrılır. Hazar Gölü ekonomik ve turistik açıdan oldukça önemli bir göldür.

Dünyanın en büyük gölü Hazar Gölü nerede?

Hazar Gölüdünyanın en büyük gölü olarak bilinmektedir. Ayrıca dünyanın en uzun kırık fay hattına bağlanan Rift sistemi üzerinde bulunur.

Hazar Gölü kime ait?

Elazığ ilinin güney batısında bulunan sivrice ilçesinde yer almaktadır. Tektonik bir tür olan Hazar Gölü‘nün ekolojik dengesi, karabalık, sazan ve aynalı sazan gibi balık türlerinden meydana gelmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]