','

' ); } ?>

İznik Gezilecek Yerler Güncel 2022

İznik Gezilecek Yerler Güncel 2022, Türkiye’nin kuzeybatısındaki İznik Gölü‘nün doğu kıyısında bir şehirdir. Kasaba, Salim Demircan Sokak boyunca uzanan atölyelerde yeniden canlandırılan el boyaması ‘znik çinileri’ ile ünlüdür. Şehrin iyi korunmuş bir antik Roma binaları duvarı vardır ve şehrin 14. yüzyıldan kalma sadrazamı Lefke Kapısı’nın dışında gömülüdür.

İznik’te birçok tarihi yapı var. Şehrin müzesi şu anda tadilat nedeniyle kapalı, ancak yine de en iyi sanat eserlerinden bazılarını görebilirsiniz. En ikonik yerlerden biri, 15. yüzyıldan kalma Yeşil Cami’dir. Bu Osmanlı tarzı cami, yerel halkın dua etmesini ve güzel manzaralara hayran kalmasını izlemek için harika bir yerdir. İznik’te gezilecek yerler, görülmesi gereken diğer yerler arasında şu anda tadilatta olan Osmanlı Müzesi yer alıyor.

Şehir, farklı kültürlerin eşsiz bir karışımına sahiptir. Bu çeşitliliği mimari ve sanatsal kreasyonlarda görebilirsiniz. Çok sayıda kilise ve cami şehrin kozmopolit bir şehir olduğunu gösteriyor. Çantalarınızı hazırlarken İznik gezilecek yerler olacağınız dönemi göz önünde bulundurun. İznik’e seyahat etmek için en uygun zaman ilkbahar veya yaz aylarıdır. Güzel bir yerde manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Kasaba birçok tarihi binaya ev sahipliği yapmaktadır. Uzun Türk bayrağı, İznik‘in klasik bir hatırlatıcısıdır. Bu noktaya ulaşmak için surların içinden yürüyebilirsiniz. Güzel bir gün batımını yakalamak için en iyi yer burası. Gölün şehrin ötesinde de görülmesi mümkün. Ayrıca hediyelik eşya dükkanlarında şehrin eşsiz çamur karolarını keşfetme şansınız olacak. İznik‘te kaldığınız süre boyunca yerel mutfağın tadına bakmayı unutmayın. Çamlık Lokantası birçok yerlinin gözdesiydi. Mükemmel yemekler ve gölgeli bir teras sundu.

İznik’teki tepenin zirvesinde yükselen bir Türk bayrağı duruyor. Gün batımını izlemek için harika bir yerdir. Ayrıca göl manzarasını görmek için surların içinden yürüyebilirsiniz. Manzaraları yakalamak için bir şapka, şemsiye ve kamera getirmek iyi bir fikirdir. Şehrin birçok kilisesi ve camisi görülmeye değerdir ve İznik’e yapılacak bir gezi kesinlikle unutulmaz olacaktır.

Aileniz için mükemmel bir müze arıyorsanız, Ayasofya camii mutlaka görülmeli. Bu antik kiliseye daha önce İznik adı verildi. Ayrıca ünlü seramik karoları ziyaret edebilir ve şehrin tarihine hayran kalabilirsiniz. Eski şehrin zengin bir tarihi var ve onu bizzat yaşamak isteyeceksiniz. Birçok tarihi yeri, tatilinizi geçirmek için onu özel bir yer haline getiriyor.

 

İznik’de Gezilecek Yerler

İstanbul’dan seyahat ediyorsanız, İznik‘i ziyaret etmenin en iyi yolu Bursa’ya giden yol. Hızlı bir katamaran vapuru Yenikapı vapur iskelesinden kalkar ve Marmara Denizi’ni geçer. Oradan otobüs veya trenle İznik’e gidebilirsiniz. Ünlü Camii ve Bizans Kilisesi’ni görmek için Yalova’da duracaksınız. Ardından eski şehre doğru yola devam edeceksiniz.

İznik’te gezilecek yer. 6. yüzyılda inşa edilmiş olan Ayasofya camisini ziyaret edebilirsiniz. Bir Roma kasabasının ahşap evleri ve kalıntıları da dahil olmak üzere kasabada eski Hıristiyan mimarisini de görebilirsiniz. Ayasofya Musesi, ailenizle birlikte ziyaret etmek için de güzel bir yer. Ayasofya’nın yanı sıra 1337 yılında camiye dönüştürülen Ayasofya Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

 

İstanbul’dan İznik‘e seyahat etmek için ideal bir yol arıyorsanız, şehrin zengin tarihine hoş bir şekilde şaşıracaksınız. İstanbul’dan şehir merkezine 248 km uzaklıktaki Bursa’ya hızlı katamaran vapuru ile gidebilirsiniz. Alternatif olarak Kocaeliden Yalova’ya otobüsle ve ardından yürüyerek İznik’e gidebilirsiniz.

Türkiye’de İznik’de gezilecek yerler. Kentin tarihi Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Kent, kentin doğu-batı ve kuzey-güney kavşağında güneydoğu köşesinde yer almaktadır. Katedralin yazılı belgelerde ilk sözü 11 Ekim 787’dir. 350 piskopos ve keşiş katıldı. Katedral on sekizinci yüzyılın başlarında inşa edilmiştir.

 

Konum

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]