','

' ); } ?>

Kapadokya Gezilecek Yerler, Kapadokya Nerede?

Kapadokya Gezilecek Yerler, Kapadokya Nerede?, orta Türkiye’de yarı kurak bir bölgedir. En çok peribacaları, uzun koni şeklindeki kaya oluşumları ile tanınır. Göreme ve Keşişler Vadisi yüzlerce peribacasına ev sahipliği yapmaktadır. Ihlara Kanyonu’nda kayaya bakan kiliseler bulacaksınız. Kapadokya nerede diye soracak olursak, bölge, kaplıcaları ile ünlüdür ve kanyonlarında yürüyüş yaparak onların gizli sırlarını keşfedebilirsiniz.

Kapadokya’dan ilk yazılı söz, bölgenin Pers satraplığının egemenliği altında olduğu MÖ altıncı yüzyıldadır. Zerdüşt tapınak kültleri yaygındı ve bölge antik çağda büyük ölçüde gelişmemişti. Kapadokya pansiyon lar hariç çok az şehir vardı, ancak bunlar antik dünyanın çok önemli bir parçasıydı. Bölge hala gelişmemiş durumda ve kasaba ve köylerin çoğu tenha alanlarda bulunuyordu.

Bölge peribacaları ile ünlüdür. Yöre halkı, bacaların içine kiliseler ve evler inşa ederek, fresklerle süsledi. Kapadokya’da insanoğlu en azından Tunç Çağı’ndan beri yaşamaktadır. Kapadokya nerede bugün kayaya oyulmuş kiliseleri ve köyleri görebilir, hatta labirent gibi yeraltı şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Daha da eşsiz deneyimler için Kapadokya’yı ziyaret edin ve kapadokya etkinliklerine Zaman ayırın ve bu eşsiz bölgede biraz zaman geçirdiğinizden emin olun.

Kapadokya Tarihi

Kapadokya’nın kayaya oyulmuş kiliseleri mutlaka görülmeli. Bunlardan bazıları karanlık çağlarda keşişler tarafından oyulmuştur ve birçoğu orijinal fresklerini korumaktadır. Bazı kiliseler büyük ölçüde erozyona uğramış olsa da, diğerleri hala mükemmel durumda. Ayrıca, kiliselerin birçoğunun gözleri Nazar korkusundan kazınmıştır. En ünlü kiliseler Göreme Açık Hava Müzesi’ndedir, ancak Gül Vadisi, Kızıl Vadi ve Zelve’de başka kiliseler de vardır.

Bölgenin peyzajı volkanik erozyonun bir ürünüdür. Kül soğuduğunda, bölge tüf adı verilen yumuşak bir kaya ile kaplandı. Rüzgar ve su bu kayaları aşındırarak peribacalarını oluşturdu. Bölge, Türkiye’nin merkezinde 5.000 kilometrekareden fazla bir alanı kaplamaktadır. Her biri kendi karakterine sahip üç Anadolu ili ile çevrilidir. Kapadokya’da birkaç mağara şehir var.

Kapadokya Kahvaltı

Kalıntılar çarpıcı. Avanos ilçesi zengin bir tarihe sahiptir ve tarihini gezerek öğrenebilirsiniz. Avanos’ta çanak çömlek ve diğer hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ayrıca canlı at hayvanlarını görebileceğiniz birçok yer var. Avanos’tayken bir at çiftliğini de ziyaret edebilirsiniz. Bölgede dolaşan vahşi atlar göreceksiniz.

Bu bölgenin antik yerleşimleri ve kalıntıları Hitit kültürüne ait insanlar tarafından iskan edilmiştir. Bölge antik karayolları için stratejik bir noktaydı. Peribacaları bugün hala bulunabilir. Hititlerin anavatanı olan şehir,  Kapadokya ne demek diye sorulursa Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. Bölgenin adı, “peri bacaları” anlamına gelen Farsça “katpaktukya” kelimesinden gelmektedir.

Kapadokya’nın seçkin geçmişi büyüleyici bir yerdir ve kapadokya günbatımı‘nı izleyebilirsiniz. Zengin tarihi büyüleyicidir ve bölgeyi unutulmaz bir şekilde keşfetmenize yardımcı olacaktır. Bölge eski uygarlıkların bir yeridir ve Hıristiyanlar bölgede büyük bir etkiye sahipti. Bölgedeki bu kiliseler ve diğer kalıntılar çok sayıda dini etkinliğe sahne olmuştur. Bölgeyi ziyaret ediyorsanız, biraz nakit getirdiğinizden emin olun. Bölgede çok sayıda hediyelik eşya dükkanı var ama bunlar ucuz değil.

Kapadokya Nerede Hangi Şehirde ?

3. yüzyılda bölgeye Hristiyanlar yerleşmiştir. Üçüncü yüzyılda şehir, Hıristiyan düşünce ve eğitiminin merkezi haline geldi. Topografyası, onu Hıristiyanların saklanmaları ve ibadet etmeleri için popüler bir yer haline getirdi. Burası Hristiyanlık için dünyadaki ilk yerdi. Kilise taştan yapılmıştır. Halkı çok fazla kaya oyabiliyordu ve bu nedenle kiliseler kayadan yapılmıştı. Kapadokya festival alanıda güzel ve tarihi bir yerdir.

Kapadokya istanbul antik yerleşimleri ve yeraltı şehirlerini görebilirsiniz. Şehir MÖ 332’de kuruldu ve Romalılara karşı direnişin kalesiydi. Birinci yüzyılda Kapadokya’nın Roma gücü burada hissedilmeye başlandı. Bölgenin kralları, birinci yüzyılın ortalarında Romalı generaller tarafından devrildi. Bu bölgenin hayranlık uyandıran güzelliği gezmeye değer.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]