','

' ); } ?>

Kapadokya Yeraltı Şehri : Gezi rehberi 2022

Kapadokya Yeraltı Şehri : Gezi rehberi 2022 Kaymaklı Yeraltı Şehri, İç Anadolu’da yer almaktadır. İlk olarak 1964 yılında turistlere açılmış ve Nevşehir-Nide yolu üzerinde Nevşehir’in 19 km güneyindedir. Bu yeraltı cazibesini ilk ziyaret ettiğinizde, başka bir dünyada olduğunuzu hissedeceksiniz. Mağaralar ve mağaralar inanılmaz derecede güzel ve bölgenin eşsiz manzarasını sunuyor.

Bu büyüleyici yeraltı şehrini görmenin çeşitli yolları var. Kapadokya Yeraltı Şehri hakkında bilinen ilk yazılı kaynak MÖ 400’lü yıllarda Ksenephon tarafından yazılmıştır. Isparta Ordusunun şehri Müslüman Araplara karşı savunmasını anlatıyor. Yeraltı şehri dünyanın en derin şehri ve sakinleri 20.000 kişiyi barındırabildi. Şu anda Türkiye’nin turistlere açık tek yeraltı şehri olmasına rağmen 1969 yılına kadar tamamlanamadı ve sadece yarısı halka açıktı.

Kapadokya yeraltı şehir‘leri jeolojisi çok sayıda volkanik patlama tarafından yaratılmıştır. Bölgede çok az verimli orman arazisi bulunduğundan, yeraltında yaşamak çok pratik olacaktır. Kışın donma noktasının altındaki sıcaklıklarda yaşamak için harika bir yer olurdu. Hattuşa yakınlarında bir başkent inşa eden Hititler, bunu fark etmiş olmalılar, çünkü kasabaları hala sağlam ve antik kalıntılarını koruyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]