','

' ); } ?>

Kapuzbaşı Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir – Piknik ve Kamp

Türkiye dağlarında nefes kesen bir manzaranın keyfini çıkarmak için Kapuzbaşı şelalesini ziyaret edebilirsiniz. Çevredeki manzara yüksek rakımlı göller, ormanlar ve karla kaplı tepelerle doludur. Burası yürüyüş yapmak veya kamp yapmak için ideal bir yerdir. Bu pitoresk şelaleyi ziyaret etmek, herhangi bir doğa aşığı için bir zorunluluktur! Bu, dünyanın en güzel şelalelerinden biri! İşte oraya nasıl gidileceği!

Kapuzbaşı şelalelerin üzerinden gelen su, Aladağ’ın zirvesindeki buzullardan ve kar kütlelerinden kaynaklanmaktadır. Son zamanlarda yoğun kar yağışı şelalelerin taşmasına ve dökülmesine neden oldu. Yedi basamak, birkaç dere ile ayrılır ve geniş, dikdörtgen bir havzaya düşer. Türkiye’nin Kayseri ilinde bulunan şelaleler, dünyanın ikinci en yüksek ve en muhteşem şelalesidir.

Aladağ’ın zirvesindeki buzullar ve kar kütleleri tarafından beslenen su, son zamanlarda su püskürtmüştür. Şelale aslında her biri yaklaşık 70 metre yüksekliğinde yedi şelaleden oluşuyor ve Seyhan Nehri, Aladağ Çayı ve Aksu Çayı’ndan besleniyor. Kapuzbaşı şelalesine nasıl gidilir, yanı sıra dağa tırmanabilir ve tatlı su balıkçılığını deneyebilirsiniz.

Su temiz ve içilebilir. Kayseri şehrine 76 kilometre uzaklıkta bulunan Kapuzbaşı Şelalesi, Türkiye’nin en yüksek akan şelale grubuna ev sahipliği yapıyor. ABD-Kanada sınırındaki Niagara Şelalesi’ne benzer. Alanda piknik masaları ve tuvaletler bulunmaktadır. Yerel satıcı alkolsüz içecekler ve çay bile satıyor. Öyleyse, Kapuzbaşı şelalesini ziyaret edin ve Türkiye tatilinizden en iyi şekilde yararlanın!

Kapuzbası şelalesi, Aladağ’ın tepesindeki kar kütleleri ve buzullardan beslenmektedir. Son yoğun kar yağışı sonbaharı geride bıraktı. 75 metre yükseklikten dökülen su, 500 metrekarelik geniş bir alanı kaplıyor. Son pandemi sırasında binlerce kişi şelaleyi ziyaret etti. Ancak anti-virüs kısıtlamaları kaldırıldıktan sonra ziyaretçi sayısı artacak ve turistlerin muhteşem manzaraya daha da yaklaşması sağlanacak.

Kapuzbaşı Şelalesi Konaklama

Kapuzbaşı şelalesi konaklama, sık ormanlar ve dağ gölleriyle çevrili, kilometrelerce uzanan bir doğa harikasıdır. Aladağlar Milli Parkı’nın en yüksek noktası iki bin metreyi aşan Kapuzbaşı Şelalesi‘dir. Alan uzun gövdeli karaçam ormanlarıyla kaplıdır ve popüler bir turizm merkezidir. Civarda çok sayıda konaklama yeri vardır ve tur rehberlerinin tümü Turizm Bakanlığı tarafından lisanslanmıştır.

Kapuzbaşı Şelalesi, Aladağlar Milli Parkı’nda muhteşem bir manzara. 2.000 metrelik şelale, dünyanın en muhteşem şelalelerinden biridir ve inanılmaz bir doğal cazibe merkezi olarak kabul edilir. Bölgede turistlerin gözdesi olan birçok yürüyüş parkuru bulunmaktadır. En popüler yürüyüş parkurlarından bazıları Kayseri İlcesi ve Ülkemizin Onemli Doğal Güzellik’tir.

Şelaleye yapılan yürüyüş, Aladağlar Milli Parkı’nın en önemli noktalarından biridir. Kapuzbaşı şelalesi piknik alanı, sağlam bir kayalık yüzünden fışkırıyor. Görmek için etkileyici bir manzara. Bölge aynı zamanda popüler bir dağ turizmi destinasyonudur. Yedigöller, bölgedeki en büyük kasabadır ve 100’den fazla göl içerir. Yedigöller çevresinde kamp yapabilirsiniz ve şelaleler yakınlardadır.

Kayseri Şelalesi, şelalenin mansabında yer almaktadır. Bu nefes kesici şelaleleri yakındaki kasabadan görebilirsiniz. Ayrıca bölgede birkaç basit aile işletmesi pansiyon ve restoran bulabilirsiniz. Ayrıca kuş barınağına günübirlik geziler de yapabilirsiniz. Oradayken yerel bir yemek bile deneyebilirsiniz. Bu çarpıcı şelalelerin tadını çıkarmanın en iyi yolu, önceden plan yapmak ve piknik öğle yemeği hazırlamaktır!

Geçit şelaleler tarafından bir kayaya oyulmuştur. Yemyeşil bitki örtüsü ile çevrilidir. Hem kasvetli manzara hem de su çok güzel. Aşağıdaki sulara dalmak için zaman ayırmaya değer. Yürüyüşle ulaşılabilen doğal bir havuzu vardır. Burası bölgede görülmesi gereken en güzel yerlerden biri.

KONUM

Kapuzbaşı Şelalesi nerede bulunur?

Şelalelerin beşi büyük, ikisi küçük olmak üzere yan yana, dizi halinde 40-60 metre yükseklikten dökülüyor. Kapuzbaşı Şelalesi milli parkı diye bilinse de aslında Aladağlar Milli Parkı şelaleyi bünyesinde barındırıyor.

Kapuzbaşı Şelaleleri barındıran milli park nedir?

Aladağ’ın zirvesindeki kar ve buzullardan beslenerek ziyaretçilerini yaz sıcağında buz gibi çağlayan sularıyla serinleten Kapuzbaşı Takım Şelaleleri‘nin doğal güzelliği bozulamayacak.

Kapuzbaşı şelalesinde ne yapılır?

Ailecek bu doğa güzelliği içerisinde piknik yapılabilir ayrıca Kayseri’nin en popüler doğa yürüyüşü rotası üzerinde yer alan şelaleler, büyüleyici manzarasıyla yürüyüşçülere unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]