','

' ); } ?>

Santorini Adası Nerede? ve Santorini Turları Hakkında Bilgiler

Santorini, Yunanistan’ın Kiklad Adaları’nda bir adadır. MÖ 16. yüzyılda bir volkanik patlama Santorini’yi yok etti ve adaya engebeli arazisini ve eşsiz kayalık oluşumlarını verdi. Başlıca kasabalar, Oia ve Fira, adanın sualtı kalderasının üzerinde, denize ve batıdaki küçük adalara bakmaktadır. Adanın siyah lav çakıllı plajları dünyanın en güzelleri arasındadır.

Doğal güzellik

Santorini‘nin doğal güzelliği nefes kesici. Kalderadan zümrüt denizi görebilir, uçurum kenarındaki panoramaları izleyerek saatler geçirebilirsiniz. Ada, biri kaplıca olan iki küçük siyah lav adasına ev sahipliği yapıyor. Kükürt bakımından zengin sular, tedavi edici özellikleri ile ünlüdür. Adanın güneydoğusu, Mavi Bayrak ödülüne sahip kozmopolit bir tatil beldesi olan Kamari’ye ev sahipliği yapmaktadır.

Santorini’nin dört ana köyü, ön planda Athinios Feribot İskelesi ve uzakta Thirassia Adası ile kalderanın kenarı boyunca uzanmaktadır. Pek çok otel, kalderanın kayalık kraterinden denize uzanan kenarında yer alır. Sarp lav kayaları adaya eşsiz ve nefes kesici bir manzara verir. Santorini’nin volkanik toprağı alışılmadık tadı olan üzümler üretir.

Santorini Adası Gezilecek Yerler

Santorini, MÖ 16. yüzyılda bir volkanik patlama ile yok olan Yunanistan’daki Kiklad Adaları’ndan bir adadır. Ada kayalık bir araziye sahiptir ve başlıca kasabaları Fira ve Oia kalderanın üzerinde yer alır. Bu kasabalar denize ve batıdaki küçük adalara bakmaktadır. Santorini sahillerindeki siyah lav çakılları yaygın bir manzaradır. Sonra Yunanistan’ın en çarpıcı doğa harikalarından biri olan Kaldera var. Fira kasabasındaki küçük bir müze olan Prehistorik Thira Müzesi, tarih öncesi zamanlardan sergiler ve eserler ile adanın tarih öncesi geçmişinden parçalar içerir. Oradayken, MÖ 3000’den kalma eserler sergileyen Prehistorik Thira Müzesi’ni kaçırmayın.

Hava durumu

Santorini’de hava her zaman tahmin edilebilir değildir. Ancak adanın tadını çıkarırken rahat kalmanız için bazı genel ipuçları bulmak mümkün. Kasım ayı genellikle soğuk ve yağışlıdır. Ayrıca ne tür kıyafetlerinizi paketleyeceğinizi ve ne yapacağınızı tatilinizden önce öğrenebilirsiniz. Kasım ayında Santorini’ye seyahat etmek için bazı ipuçları. Adayı ziyaret etmek için en iyi zamana bir bakış:

Santorini’de hava, birkaç yağışlı dönem dışında, Mayıs’tan Eylül’e kadar genellikle güzeldir. Santorini’de en yüksek sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos aylarında, en düşük ortalamalar ise Şubat ve Kasım aylarındadır. Santorini’de hava genellikle yıl boyunca hoştur ve günde 13 saat güneş ışığı alır. Soğuk aylarda, sıcaklık yaklaşık 14°C’ye düşer. Santorini’nin iklimi su aktiviteleri ve gezi için mükemmeldir.

Maliyet

Santorini‘deki tatilinizin maliyeti, seçtiğiniz paket türüne ve ne zaman gideceğinize bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Lüks oteller ve lüks tatil köyleri için daha fazla ödeyeceksiniz, bu nedenle mevcut her şey dahil paketlerin fiyatlarını araştırdığınızdan emin olun. Daha az harcama yapmak istiyorsanız her şey dahil paketi de tercih edebilirsiniz. Ancak Santorini’de her şey dahil paketlerin maliyeti, seçtiğiniz tatil köyüne ve pakete dahil olan öğelere bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Ayrıca Santorini Yunanistan‘daki her şey dahil planların fiyatları mevsime göre değişir ve önemli bir festival sırasında ziyaret ederseniz oteller indirimler sunar.

Daha az kalabalık bir sahil beldesi için, Santorini’nin doğu kıyısında birkaç plaj var. Monolithos da havaalanına yakındır ve dünyanın dört bir yanından birkaç charter uçuşu vardır. Yaz aylarında Olympic Airways’in adaya bağlantıları vardır. Ancak, uzaktan geliyorsanız, muhtemelen Santorini’ye bir tekne almanız gerekecek. Bazı büyük Yunan havayolları da dahil olmak üzere bu hizmeti sunan birkaç şirket var.

Santorini Turu

Santorini turu için, sezon dışı Mart ve Nisan’dır. Sıcaklıklar ortalama 52 derece ve geceler serin. Turistler ve yürüyüşçüler için bu aylar ideal aylardır. Kalabalık Mayıs ve Haziran aylarından kaçının. En sıcak aylar Aralık ve Ocak’tır, ancak yine de ilkbahar ve sonbaharda adanın tadını çıkarabilirsiniz. İşte bu zamanlarda Santorini’yi ziyaret etmek için bazı ipuçları. Biz de tatilde yapılması gerekenleri sıraladık.

Santorini’yi ziyaret etmek için en iyi zaman Mayıs ve Haziran ve Ekim ayları arasıdır. Yine de sıcak havanın tadını çıkarabilirsiniz, ancak daha az kalabalık bulacaksınız. Feribotlar neredeyse tüm güzergahlarda çalışıyor ve su sıcaklıkları yüzmek için yeterince sıcak değil. Ayrıca yağışlı mevsimlerden de kaçınabilirsiniz. Gezi için en sıcak aylardan kaçınmalısınız. Ama ıslanmanın sakıncası yoksa, yılın bu zamanı o kadar da kötü değil.

Santorini vize istiyor mu?

Santorini için vize almalısınız. Yunan adalarına gitmek için iki türlü vize almak gerekir. Bunlardan biri Schengen, diğeri ise Yunanistan kapı vizesidir. Yunanistan kapı vizesi ile 6 adaya gidebilirsiniz

Santorini ye nasıl gidilir?

Türkiye’den bir aktarma yaparak Santorini Adası‘na gidebilirsiniz. Marmaris ya da Bodrum’dan Kos’a (İstanköy) geçtikten sonra yaz döneminde düzenli seferleri bulunan Kos-Santorini feribotu ile adaya ulaşabilirsiniz

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]