','

' ); } ?>

Sultanahmet Camii, Sultanahmet Camii Tarihi , Sultanahmet Cami Nerede ?

Sultanahmet Cami, Sultanahmet Cami Tarihi , Sultanahmet Cami Nerede ? Sultan Ahmed Mosche olarak da bilinen Sultanahmet Camii, İstanbul, Türkiye’de güzel bir Osmanlı dönemi tarihi imparatorluk camisidir. Bu tarihi bina, her yıl çok sayıda turisti kendine çekiyor. 1609-1616 yılları arasında I. Ahmed döneminde inşa edilmiştir. Sultanahmet Cami Nerede ? İstanbul’un en büyük ve en ünlü camisidir. Sultan Ahmed’in içi çok süslüdür ve popüler bir turistik mekandır.

Sultan Ahmet Camii, 20.000 el yapımı mavi çini ile dekore edilmiştir. 16. yüzyılda İznik’te yapılan bu çiniler dünyanın en eskileri arasındadır. Bu mavi İznik çinilerinden bazıları, ana girişin üzerinde yükselen kuzey duvarında görülebilir. Diğer örnekler caminin galerilerinde bulunur. Eşsiz İznik çini tasarımlarından bazılarını satın almak mümkündür. Bu sayede kendi benzersiz sanat eserinize sahip olabilirsiniz.

Sultanahmet Cami Tarihi

Merkezi kubbe, dört yivli sütun tarafından desteklenen narin bir yapıdır. Çeşitli yarım kubbeler, merkezi kubbeden basamaklanarak caminin dış duvarlarına katılır. Geleneksel olarak ezan işlevi gören altı minaresi vardır. Sultanahmet camii Dördü harim köşelerine, ikisi ise avlunun dış köşelerine yerleştirilmiştir. Ayrıca balkonlu bir “kalem” minaresi vardır.

Sultan Ahmet Camii‘nin içi 20.000’den fazla mavi el yapımı İznik çinisiyle kaplıdır. Bu karolar dünyadaki en yüksek kalitededir ve ülkedeki en eski ve en güzellerden bazılarıdır. 200’den fazla vitray pencere caminin üst katlarını aydınlatıyor. Girişte pencereler kırmızı lale motifleriyle süslenmiştir. 15. yüzyılın sonlarında, Türk hükümeti Sultanahmet Camii’ni şehre bağışladı.

Sultan Ahmet Cami Nerede?

Sultan Ahmet Camii, İstanbul’da çarpıcı bir simge yapıdır. Aslında, dünyanın en büyük camisidir. Osmanlı kraliyet sarayının yakınında olmasına rağmen, ziyaret etmek için de harika bir yerdir. Topkapı Sarayı başlı başına güzel bir simge yapıdır. 17. yüzyılda inşa edilmiş ve sadece dört yıl içinde inşa edilmiştir. Aynı zamanda bir Türk seramik müzesine de ev sahipliği yapmaktadır. Sultanahmet Camii ve Sultan Ahmet Meydanı, İstanbul’un en ünlü cazibe merkezlerinden ikisidir. Sultan Ahmet Camii, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen camisidir. Ziyaretçiler meydanın ortasında güzel bir İznik çini mozaiği bulabilirler. Bu çinilerden binlercesi şehrin zeminini kaplıyor. Ayrıca şehrin merkezinde onlarca mozaik bulabilirsiniz. Sultanahmet Camii‘nde o kadar çok detay var ki hepsini görmek imkansız.

Sultan Ahmet Camii, İstanbul‘un en önemli anıtıdır. 16. yüzyılda Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır. İçi yüzlerce renkli çini ve oymalı mermer heykellerle dekore edilmiştir. Caminin içi, dünyadaki türünün en büyüğüdür. Sultan Ahmet Camii Türkiye’deki en ünlü ve etkileyici olsa da, en erişilebilir değil. Ana cazibe, kubbe üzerindeki anıtsal altın ve bronz mozaiklerdir.

Sultanahmet Camii kim tarafından yapılmıştır?

Sultan Ahmet Camii veya Sultânahmed Camiî, 1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul’daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılmıştır.

Sultanahmet camii neden önemli?

Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Sedefkâr Mehmet Ağa tarafından inşa edilen Sultan Ahmet Camii, birbiri üzerinde yükselen kubbeler açısından ve zengin çini süsleme detaylarından dolayı Osmanlı İmparatorluğu’nun en gösterişli ve tek 6 minareli camiisi olarak bilinmektedir.

Sultanahmet ücretli mi?

Sultanahmet Camii’ne eğer ibadet etmek için girildiyse kapıda herhangi bir ücret ödenmiyor. Camii haftanın her günü, her saatte ziyaret edilebiliyor. Fakat Cuma günleri namaz saatinde ziyaretler kısıtlanıyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]