','

' ); } ?>

Aya İrini Nerede? Ve Aya İrini Kilisesi Tarihi

Aya İrini Kilisesi Nerede ? Aya İrini Kilisesi (bazen Aya İrini olarak da bilinir), İstanbul’daki Topkapı Sarayı’nın dış avlusunda bulunan bir Doğu Ortodoks kilisesidir. İstanbul’da camiye dönüştürülmemiş birkaç kiliseden biridir. 19. yüzyılın sonlarına kadar bir cephanelik olarak hizmet veren kilise, İstanbul’un en önemli yerlerinden biridir. Konumuna rağmen, ziyaretçiler genellikle kiliseyi ziyarete gelirler.

Bu antik Yunan kilisesi, bir pagan tapınağının kalıntıları üzerine kurulmuştur. Konstantinopolis’te Ayasofya‘dan önce inşa edilen ilk Hıristiyan kilisesiydi ve şehrin bir Yunan ticaret merkezinden Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkentine dönüşmesine tanık oldu. Aya irini, birkaç tadilattan geçmiştir ve 8. yüzyılın başlarına kadar uzanan mozaik ve fresklere sahiptir. Kilise, ikonoklastik sanatın eşsiz kalıntılarını içerir. Apsis yarım kubbesi ve bema kemeri 8. yüzyıla tarihlenen mozaiklere sahiptir. Mozaikler bir kıtlık zamanında yapılmış ve antik bina bir depremde yıkılmış. Kilisede ayrıca yarım daire şeklinde bir apsisin etrafına yerleştirilmiş sıralar halinde inşa edilmiş banklardan oluşan bir synthronon da bulunmaktadır. Din adamları, İlahi Liturji sırasında bunlara otururlardı.

Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Kilisesi, yaklaşık bin yıl boyunca şehrin Patrikhanesi idi. Orijinal atriyumu içeren birkaç Bizans bazilikasından biridir. Bizans mimarisinin İstanbul’da ayakta kalan son örneklerinden biridir. Kilisenin altı katlı oturma yeri ve orijinal bir atriyumu vardır. Kubbe, V. Konstantin döneminde mozaiklerle süslenmiştir. Kilise ayrıca klasik müzik konserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Aya İrini Kilisesi, I. Justinianus döneminde yeniden inşa edilmiştir. Kilise deprem sırasında yıkılmış olmasına rağmen büyük ölçüde sağlam kalmıştır. Neyse ki, yeniden inşa sürecinin binanın temeli üzerinde olumlu bir etkisi oldu. Kilisenin yapısal sorunları olsa da ayakta kalmayı başarmıştır. Restorasyon binanın temelini güçlendirmek için çalıştı. Yeni yapının zemin katında çapraz kubbeli, galeri katında ise geleneksel bazilika planlı bir plan vardır.

Aya İrini Bizans sanatının güzel bir örneğidir. Kilisenin içi, sekizinci yüzyıla tarihlenen mozaik ve fresklerle dekore edilmiştir. Kilisenin apsisi, Bizans’a özgü sinagog tarzı apsise sahiptir. Bizans döneminin sinagogu, ayakta kalan çok sayıda Bizans kilisesine de sahiptir.

Aya İrini Kilisesi Nerede?

Bizans sanatının harika bir örneğidir. Bu kilise, Ayasofya ile aynı mahallede bulunur ve orijinal olarak ahşaptan yapılmıştır. 532 yılındaki Nike İsyanı sırasında yanmıştır. Ancak İmparator Justinianus kiliseyi restore ederek Ayasofya ile birleştirmiştir. Bina birçok yangın ve depremden zarar gördü, ancak yine de popüler bir turistik cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

 

Aya İrini kime aittir?

Ayasofya’nın yanı sıra Aya İrini‘yi de yeniden yaptırmıştır. 532’de yapımına başlanmışsa da bitiş tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

Aya İrini de ne var?

Osmanlının ilk müzelerindendir, Depodaki silâhlar antika olunca 19. yy.`da ilk müze Aya İrini`de açılır. Aya İrini`nin galerilerine çıkışı sağlayan çift kanatlı merdivenler o sıra yapılır. Osmanlı Devleti, Aya İrini`ye, ana kapıdaki 1726 tarihli kitabeyi ve merdiveni ekler.

Aya İrini ye nasıl gidilir?

Avrupa Yakasında ikamet edenler, tramvay hattını kullanarak Topkapı durağında inebilir. Sultanahmet durağına da yakın olan Kiliseye otobüs ve dolmuşla da ulaşım sağlanıyor.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]