','

' ); } ?>

Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi ve En Popüler 5 Yer

Beykoz’u ziyaret etmeye karar vermeden önce, hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız. Boğaz’ın Anadolu yakasında yer alan bu şehir genellikle Beicos ve Beikos gibi farklı isimlerle anılır. Farsça’da “köy” anlamına gelen şehrin adının bey ve kos kelimelerinin birleşiminden oluştuğu sanılıyor. Eski binalar ve sokaklar, erken Osmanlı dönemindekilerden hala büyük ölçüde değişmemiştir.

Kanlıca

Beykoz‘daki en ucuz turistik yerlerden bazılarını arıyorsanız, Travelocity’de harika fırsatlar olduğunu duymaktan mutlu olacaksınız. Seyahatte tasarruf etmek her zaman harikadır ve konaklamanızı ihtiyaçlarınıza uygun bir yerde rezerve ederek bu parayı iyi bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Ekonomik konaklamalardan beş yıldızlı otellere kadar, Beykoz her gezgini memnun edecek bir şeyler sunuyor.

Tokat Kasri

Beykoz, Türkiye’nin kuzeyinde İstanbul’un bir ilçesidir. Osmanlı döneminde bölge ormanlık ve açık araziydi. Bölgenin tarihi simgeleri arasında Küçüksu’da bir av köşkü ve sahil köylerindeki camiler yer alır. Kasabanın adının, sırasıyla köy ve ceviz anlamına gelen Farsça iki kelimenin – bey ve kos – birleşimi olduğu düşünülmektedir. Türk kontrolündeki Beykoz stratejik önemini koruyor.

Hidiv Kasri

Hidiv Kasrı, Beykoz’da güzel bir saraydır. 1907 yılında Fatih Sultan Mehmet ve Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılan bu güzel saray, Beykoz’da ziyaret etmek için harika bir yerdir. İtalyan mimar Delfo Seminati tarafından tasarlanan sarayda bahçeler ve bir restoran bulunmaktadır. Yaz aylarında sadece öğle ve akşam yemeklerinde açıktır, bu nedenle ziyaretçilerin uzun bir yürüyüş için uygun giyinmeleri gerekir.

Kanlıca Mahallesi

İstanbul’da bir semti özel bir dokunuşla tanımak istiyorsanız Kanlca bunlardan biri. Boğaz’ın Asya yakasında yer alan Kanlca, Beykoz‘un bir parçasıdır. Pudra şekeri serpilmiş yoğurt alabileceğiniz smailaa Kahvesi de dahil olmak üzere bu mahallede harika kafeler bulabilirsiniz. Bölgeyi ziyaret ederseniz, şehrin bu bölümünün ünlü ziyaretçilerini kutlayan küçük müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Cam İşleri

Beykoz’daki Camcılar, cam eserlerin sergilenmesinin yanı sıra eşsiz bir çocuk oyun alanı da sunuyor. Ahşap oyun alanında, çocukların havuç beslediği beyaz bir tavşan bulunur. Ziyaretçiler ayrıca fiziksel yeteneklerinin sınırlarını zorlayan farklı parkurlar bulacaklar. Müze Beykoz Mecidiye Kasrı içinde yer almaktadır. Aileler için tatile gitmek veya Türk Yeni Yılı gibi önemli bir olayı kutlamak için popüler bir yerdir.

Ayakkabı Fabrikaları

Türkiye gelişen bir ayakkabıcılık endüstrisine ev sahipliği yapıyor, ancak ülkenin ekonomik sıkıntılarına rağmen sektör hak ettiği ilgiyi çekemiyor gibi görünüyor. En son Proje Belgesine göre, ülkede 80.000 kunduracı bulunuyor, ancak son Beş Yıllık Plan bu sayıyı, çoğu küçük atölyelerde çalışan yüz elli bin işçi olarak gösteriyor. Bununla birlikte, hükümet bile ayakkabıcılık endüstrisini etkilemeyi başaramadı.

Parklar

Beykoz belediyesinde çok sayıda projeden biri de 8 milyon metrekare olacak yeni bir park. Park, Elmalı Barajı’nın yakınında yer alacak ve Çavuşbaşı ve Yenimahalle mahallelerini sınırlayacaktır. Diğer park için belirli bir yer yoktur. Proje, Orman Bakanlığı’nın İstanbul’un her iki yakasında dev parklar yaratmaya yönelik daha büyük bir girişiminin parçası.

Beykoz’da ne yapılır?

HİDİV KASRI. Mimari yapısıyla herkesi kendine hayran bırakan Hidiv kasrında şık sunumlarla yemek yiyebilir ya da düğün çekimlerinizi burada yapabilirsiniz. …
EŞSİZ GÜZELLİK: OTAĞ TEPE. …
MİHRABAT KORUSU. …
ANADOLU FENERİ …
YOROS KALESİ …
KANLICA. …
KÜÇÜKSU KASRI.

Beykoz neyi ile meşhur?

Türk Mutfağı’na kazandırdığı “Paça Dondurması”, “Beyinli Beykoz Kebabı” ve “Taratorlu Taze Fasulye Salatası” gibi kendine özgü yemekleriyle lezzet düşkünlerine göz kırpıyor.

Kavacik nereye gidilir?

Hidiv Kasrı
Kuleli Müzesi.
Kanlıca.
Halil Ethem Paşa Yalısı
Mihrabad Korusu.
Kavacık ve Bülbülderesi.
Anadolu Hisarı
Göksu ve Küçüksu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]