','

' ); } ?>

Çanakkale’De Gezilecek Yerler Listem Güncel

Çanakkale, Türkiye’nin Marmara bölgesi, Birinci Dünya Savaşı’nın Gelibolu savaş alanlarına açılan kapısı olan anakkale de dahil olmak üzere ziyaret edilecek çok sayıda ilginç yer sunmaktadır. Kasaba aynı zamanda 15. yüzyıldan kalma imenlik Kalesi’nin arazisinde yer alan Ankara Deniz Müzesi Komutanlığı’na da ev sahipliği yapıyor. Bu müze tarihi topçu içerir. Troya gibi tarihi açıdan önemli yerler arasında tiyatro ve Assos kalıntıları sayılabilir.

Eşek Harabeleri

Assos, Troas bölgesinde Çanakkale gezilecek yerler şehir merkezine 90 kilometre uzaklıkta bulunan bir Yunan şehridir. Bir tepe üzerine inşa edilmiş olup, batıda 6 kapılı surlarla korunmaktadır. Duvarlar MÖ 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Assos akropolünün kalıntıları bu döneme aittir. Bu arkeolojik alan, tarih meraklıları için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

İlk zamanlarda Assos, Hermias’a ölümüne işkence eden Bergama Kralları tarafından yönetiliyordu. Sonunda Persler sürüldü ve Assos, Büyük İskender’in MÖ 334’teki fethine kadar küçük bir yerleşim yeri olarak kaldı. Bizans döneminde Assos, Bergama Kralları tarafından yönetildi, ancak Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine girdi. Hristiyanlık döneminde St. Paul de Hristiyandı ve şehri ziyaret etti.

Assos ören yerlerini gezdikten sonra Truva’yı da ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Troya antik kenti de yakınlardadır. Truva’nın Truva Atı burada bulunur. Çanakkale’deki Assos harabeleri, UNESCO’nun geçici Dünya Miras Alanları listesinde yer alıyor, yani bir gün UNESCO Dünya Mirası Alanı olabilir. Rehberli Assos turuna giriş ücretleri ve otelden alma dahil olabilir.

Athena Tapınağı

Yunan tanrıçası Athena’nın kalıntılarına hiç gitmediyseniz, çok şey kaçırıyorsunuz! İkonik tapınağı Athena Tapınağı’nı görmek için Çanakkale gezisine değer. Bu MÖ 6. yüzyıl yapısı, Yunan sanatının ve mimarisinin çarpıcı bir örneğidir. Sütunlar şişe kapakları şeklindedir ve çevredeki alan huzurlu, ilham verici bir ortamdır. Arazide esen serinletici esinti keyfine varacaksınız.

Truva Harabeleri

Keşfedilecek bir antik kent arıyorsanız, Çanakkale, Türkiye’deki Truva kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz. Dağınık taş kalıntılar ve hatta Truva atının bir kopyası var. Truva kalıntıları UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir ve çevresi de yürüyüş ve bisiklet turları için mükemmel bir destinasyondur. Kalıntıları ziyaret ederken yapmanız gereken birkaç şey var.

Çanakkalede gezilecek yerler denildiğinde, Truva şehrine bir gezi planlarken, seyahat programınıza dahil etmeyi unutmayın. Bu antik kent, antik çağların en zenginlerinden biriydi ve Homeros’un İlyada’sında ölümsüzleştirildi. Bugün, site bir UNESCO Dünya Mirası Alanı ve arkeoloji parkıdır. Truva’nın modern adı Hisarlik’tir. Ancak giriş ücretini ödemeniz gerekecek ve bu her zaman ucuz değil.

Site küçük olsa da, birkaç saat içinde birkaç harabeyi görebileceksiniz. Ayrıca, Truva tarihine adanmış büyük bir müze de dahil olmak üzere, site çevresinde ilgi çekici birkaç yer daha var. Ayrıca Çanakkale Boğazı, Gelibolu ve Bergama Boğazı da dahil olmak üzere Çanakkale yakınlarındaki bölgeyi keşfedebilirsiniz. Oradayken, şehri keşfetmek için de zaman ayırdığınızdan emin olun.

Çanakkale‘deki Truva antik kalıntıları antik çağlardan beri bilinmektedir. Kent, MÖ 1. yüzyılda Hititler tarafından kurulmuş ve MÖ 334’te Akhalar tarafından işgal edilmiştir. Hitit İmparatorluğu, kentin Truva Savaşı sırasında Hitit imparatorluğunun bir vasalı olduğunu iddia etti. Kalıntılara Çanakkale’den ulaşmak kolaydır.

Çimenlik Kalesi

Kale, Fatih olarak bilinen Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yılında yaptırılmıştır. Kalenin surları iki cami ile süslenmiştir. Çanakkale Boğazı’na doğrultulmuş topları hala görebilirsiniz. Çanakkale’de gezilecek yerlerden biridir. Çanakkale Boğazı’nın en dar noktasında bulunur.

Bir diğer önemli tarihi mekan, bir Osmanlı savaş gemisinin gerçek boyutlu bir kopyası olan Nusret Mayin Gemisi’dir. Bu gemi Gelibolu Seferi sırasında kullanılmış ve daha sonra Türk Donanması tarafından 19. yüzyılın sonlarına kadar kuru yük gemisi olarak kullanılmıştır. Ayrıca sahilde yürüyüş yapabilir ve şehrin tarihini deneyimleyebilirsiniz. Bu şehir efsane ve geleneklerle dolu.

Çanakkale‘de vapur iskelesinin yanında bulunan Çimenlik Kalesi’ni kaçırmamalısınız. Kale, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır ve birçok büyüleyici yapı içermektedir. Dünya Savaşı silahlarını barındıran bir Askeri Müze de bulunmaktadır. Ziyaretiniz sırasında Türk kültürünün ve tarihinin tadına bakmayı unutmayın. Hayal kırıklığına uğramayacaksın!

Kale, Birinci Dünya Savaşı ile ilgili sergilerle üç katlıdır. Birinci katta Türk askerlerinin kullandığı silahların fotoğraflarını ve örneklerini görebilirsiniz. Ayrıca birinci kattaki tiyatroda canlı performansın keyfini çıkarabilirsiniz. İkinci katta Gelibolu Savaşı’nı tasvir eden yağlı boya tablolar bulunmaktadır. Kaleye yapacağınız bir gezi, sizi kesinlikle bu antik kentin hoş bir hatırasıyla bırakacaktır.

Seramik Müzesi

Seramik ve Türk tarihine meraklıysanız Çanakkale’deki Seramik Müzesi‘ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müze, geçmişi 100 yıldan fazla olan tarihi bir binada yer almaktadır. Önceleri padişah hamamı iken günümüzde Anadolu seramik fabrikası olarak hizmet vermektedir. Anadolu seramikleri, benzersiz işlemeleri ve canlı renkleri ile ayırt edilir. Müze, 17 geçici serginin yanı sıra çok sayıda koleksiyona ev sahipliği yaptı. Ayrıca birçok yerel ve uluslararası sergiye ev sahipliği yapmıştır.

Çanakkale kenti, Çanakkale Bienali olarak bilinen çağdaş sanat festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Etkinlik, Çanakkale şehir merkezindeki çeşitli mekanlarda kreasyonlarını sergileyecek uluslararası üne sahip otuz sanatçıyı bir araya getiriyor. Ziyaretçiler Seramik Müzesi’nin yanı sıra Korfmann Kütüphanesi, eski Ermeni Kilisesi, Mekor Hayim Sinague ve Kent Güzel Sanatlar Galerisi’ni de görme şansına sahip olacaklar. Çanakkale Arkeoloji Müzesi bir başka popüler destinasyondur.

Çanakkale’deki Arkeoloji Müzesi, antik Biga Yarımadası’ndan sergiler sergiliyor. Biga Yarımadası antik Troad’un bir parçasıydı ve tarih açısından zengin bir bölge. Troya yolu üzerinde bulunan Truva antik kentini ziyaret etmeden önce bu müzeyi ziyaret etmeniz şiddetle tavsiye edilir. Hatta bazı taş sergileri görebileceğiniz müzenin küçük bahçesine de göz atabilirsiniz.

Kale

Kilitbahir Kalesi, Çanakkale Boğazı’nın batısında, adını aldığı Çanakkale şehrinin karşısında eski bir kaledir. 1463 yılında yaptırılan Fatih Sultan Mehmet, boğazların en dar noktasını kontrol etmek istemiştir. Burada biri bugün hala ayakta olan iki kale inşa etti. 15. yüzyılda kurulan her iki kale de görülmeye değer.

Çanakkale Kalesi olarak da bilinen Çimenlik Kalesi, 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Kale dört katlı ve on beş metrelik yuvarlak bir kuleden oluşmaktadır. Bu da onu diğer iç ve dış odalara ayrılmış kalelerden farklı kılıyor. Ayrıca kalenin salonlarında ünlü Türk şahsiyetlerinin ve tarihi olayların güzel tabloları bulunmaktadır. Ziyaretçiler ayrıca Truva filminden Truva Atı’nın tahta bir kopyasını görebilirler.

 

Çanakkale’nin en güzel ilçesi hangisi?

Hem şehir merkezi hem de ilçeleriyle birlikte gezilecek ve görülecek yerler bakımından birçok seçeneğe sahiptir.Çanakkale‘ye bağlı Ayvacık, Bozcaada ve Gökçeada, sahil olduğu plajlar ve eğlence tesisleri ile birlikte şehrin en turistik ilçeleri arasında öne çıkmaktadır.

Çanakkale gezisinde nerelere gidilir?

Truva Antik Kenti. 1.794. …
Canakkale Truva Heykeli. 391. …
3. Troya Müzesi. Tarih Müzeleri. …
Çanakkale Deniz Müzesi. 362. …
Kabatepe Kumsalı Plajlar. …
Aqualand Canakkale. Su Parkları …
Conk Bayırı Mehmetçik Park Anıtı Kemalyeri Yazıtı Anıtlar ve Heykeller. …
8. 17 Burda AVM. Alışveriş Merkezleri.

Çanakkale’nin en meşhur yeri neresidir?

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale Şehitler Abidesi, Gökçeada Sualtı Milli Parkı, Aynalı Çarşı, Truva Atı, Çanakkale Deniz Müzesi, Bozcaada Müzesi, Kestanbol Kaplıcası, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Bozcaada Göztepe ve Ayazma Pınarı Tabiat Parkı olarak sıralanmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]