','

' ); } ?>

Düden Şelalesi Antalya Nerede? Nasıl Gidilir?

Bir düden şelalesi görmek istediyseniz, doğru yere geldiniz. Bu inanılmaz doğa harikasını yüzeyin otuz metre altından görebilirsiniz. Şelaleden aşağı akan su, alışılmadık derecede derin ve dar bir düdenden geçer. Bu şelaleyi 100 fit uzunluğundaki düdenin ortasındaki bir platformdan görebilirsiniz. Şelaleyi görmek için birkaç küçük kayanın üzerinden tırmanmanız ve birkaç tane daha aşağı inmeniz gerekecek. İz ıslakken kaygandır.

Ayrıca, düden şelalesi antalya yakınında bir hidroelektrik projesinin inşası da çöküşü tetiklemiş olabilir. Bu fenomen son derece nadirdir ve çoğu obruk doğal bir süreçten kaynaklanır. Aslında bilim adamları, bu doğal olayların yaklaşık bin yılda bir meydana geldiğini ve söz konusu barajın yakın zamanda yapıldığını keşfettiler. Ancak, düden tehlikesine rağmen, bu doğal afetin balıkları ve omurgasızları etkileme riski hala mevcuttur.

Düden Şelalesi Nerede?

Bu düdeni oluşturan devasa düden şelalesi, Coca Nehri’ni de yönlendirdi. Dik bir yokuştan düşmek yerine üç bölüme ayrıldı. Bu bölümler, orijinal şelalenin çevresinde bulunan izleme istasyonlarından görülemez. Yönü değiştirilen akarsu, kanalın başlangıcında erozyona neden olmuş olabilir veya akıntının yukarısında yeni bir nehir oluşturabilir. Ayrıca vadinin topografyasını değiştirmiş olabilir. Bu nedenle şelalenin kökeninin bilinmediğini belirtmekte fayda var.

Şelaledeki suyun akışı büyük bir düden tarafından bozuldu. Su şimdi üç akışa yönlendiriliyor. Orijinal görüntüleme noktaları kayboldu. Şelale halen az miktarda su alsa da eski ihtişamından mahrum kalmıştır. Dünyanın en güzel doğa harikalarından biri olabilir. Gerçekten nefes kesici muhteşem bir şelalesi var! İçinden su ancak son zamanlarda aktı ama şelale eskisi gibi değil.

Düden Şelalesi Yol Tarifi

Düden Şelalesi giriş ücreti ne kadar?

Yaz aylarında 08:00-19:30 arasında, kış aylarında ise 08:00-18:00 arasında ziyaret edip bu eşsiz doğal güzelliği görebilirsiniz. Giriş ÜcretiŞelale mesire alanı içerisinde yer aldığı için bu 20 TL. ödedikten sonra piknik alanı için ayrıca ücret ödemenize gerek yoktur.

Düdük Şelalesi Nerede?

Kepez İlçe sınırları içerisinde antalyada, Varsak Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Düden Şelalesi hangi ildedir?

Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alır ve Düdenbaşı denilen noktada yeryüzüne çıkar.

Düden Şelalesinde ne yapılır?

Kepek hidroelektrik santrali olması nedeniyle yaz kış hemen hemen aynı su debisini koruyan şelalede bir çok dizi ve film sahne çekimleri bulunuyor. Şelale kıyısında bulunan yürüyüş platformu ile şelaleyi izleyebilir, fotoğraf çekebilir, piknik yapabilir, doğa ile içiçe bir zaman geçirebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]