','

' ); } ?>

Floransa Gezimden Etkileyici Notlar Güncel Bilgiler

Floransa, Toskana bölgesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir ve Floransa başkentidir. Şehir, Brunelleschi’nin pişmiş toprak kiremitli kubbesi ve Giotto’nun çan kulesi de dahil olmak üzere, Rönesans sanatının birçok şaheserine sahiptir. Michelangelo’nun David heykeli Galleria dell’Accademia’da sergilenirken, Uffizi Galerisi’nde Botticelli, da Vinci ve Leonardo da Vinci’nin eserleri sergileniyor.

Ziyaretçiler, tarihi merkezini gezerek Floransa‘nın tarihini keşfedebilirler. Merkez şehir trafiğe kapalı, bu nedenle en uygun ulaşım yöntemi yürümek. Şehir büyük bir otoyolun ortasında olmasına rağmen, şehre yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Ayrıca bir kentsel tramvay ağı vardır ve şehir merkezinin yakınında duran uzun mesafe otobüsleri vardır. Amerigo Vespucci Havalimanı merkeze 5 km uzaklıktadır.

Şehir, yerleşim bölgeleriyle çevrili hareketli bir pazar alanına sahiptir. Arnolfo di Cambio, Cimabue, Giotto, Nanni di Banco, Paolo Uccello, Benvenuto Cellini ve Filippo Lippi gibi Floransa‘nın en ünlü tarihi şahsiyetlerinden birkaçı burada bulunur. Duomo Katedrali’nin mahzeni, çeşitli zaman dilimlerinden sanatçıların önemli eserlerinden oluşan bir koleksiyon içerir.

Uffizi (“ofisler”), Rönesans mimarisinin mükemmel bir örneğidir. Simetrik ön cephesini büyük bir kare çerçeveler. İtalyan kraliyetinin ve güçlü ailelerin eski evi olan saray, şimdi geniş bir müze kompleksi. Jüpiter odası, Raphael’in Peçeli Hanımı da dahil olmak üzere inanılmaz freskler içerir. Ayrıca Titian, Rubens ve Caravaggio’nun eserlerini de bulabilirsiniz. Uffizi, Floransa‘daki en büyük müze kompleksidir.

Floransa Nerede?

Kasabanın köprüleri şehrin en belirgin özellikleri arasındadır. Ünlü Ponte Vecchio, Arno nehri üzerinde uzanan bir taş köprüdür. Köprü üzerindeki dükkanlar, başlangıçta el yapımı takılar satan küçük dükkanlar iken günümüzde hediyelik eşya dükkanları, sanat galerileri ve diğer işletmelerdir. Bununla birlikte, birçok yerli hala bu mağazalardan el yapımı takılar satın almayı tercih ediyor. Şehrin bu bölümünü keşfetmek için şehrin Piazza Vecchio’sunu ziyaret etmek harika bir yoldur.

Duomo ve Basilica di San Lorenzo’nun yakınında bulunan Floransa Akademisi Galerisi, güzel nesneler için alışveriş yapmak için harika bir yerdir. İster yeni bir çift ayakkabı, ister göz alıcı bir kolye arıyor olun, zevkinize uygun güzel bir obje bulabileceksiniz. Floransa katedrali, orta çağdan kalma arka sokakları güzel dükkanlarla dolu. Bu yerler sadece çarpıcı değil, aynı zamanda tarihsel olarak da önemlidir.

Alışveriş için ünlü Uffizi Galerisi’ni ziyaret edin. Floransa‘nın merkezinin kalbinde yer alan bu sanat müzesi, Orta Çağ ve Rönesans sanatının başyapıtlarına sahiptir. Uffizi Galerisi’nin birkaç kanadı vardır ve şehri gezerken vazgeçilmez bir duraktır. Çok çeşitli sanat eserleri sunan bir müze, tam bir günü kolayca alabilir ve gezinize başlamak için harika bir yerdir. Gün boyunca, keyifli bir deneyim olacak olan Floransa’da günü alışveriş yaparak ve gezerek geçirebilirsiniz.

Kentin mimarisi de dikkat çekicidir. Piazza Della Signoria’da ikonik Neptün Çeşmesi’ni bulacaksınız. Deniz tanrısının mermer bir heykeli olan bu anıt, bozulmamış bir Roma su kemerinin ucunda yer almaktadır. Muhteşem Piazza Della Signoria ve ünlü Palazzo Vecchio’nun yanı sıra, Floransa vaftizhanesi bir sonraki tatiliniz için ziyaret etmek için harika bir şehir!

15. yüzyılda Floransa nerede, Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biriydi. Yaklaşık 60.000 kişilik nüfusu ile müreffeh ve ekonomik olarak gelişen bir şehirdi. Medici ailesi bir yüzyıldan fazla bir süredir şehri yönetti ve ailenin ilk üyesi Cosimo de’ Medici, unvanı alan ilk kişi oldu. Geniş patronaj ağıyla Cosimo de’ Medici şehri zirvede tutmayı başardı. 1469’da Lorenzo de’ aristocratic onun yerine geçti ve torunu Lorenzo yeni hükümdar oldu. Mediciler sanatın büyük patronlarıydı.

Kentin aslanları, Orta Çağ’dan beri kentte öne çıkıyor. Aslanlar güç ve özgürlüğün sembolleriydi. Onlar bağımsızlığın sembolüydü ve aslan Floransa ile ilişkilendirildi. Ayrıca aslanlar şehrin resmi amblemidir. Marzocco lio, Floransa‘nın hanedan kralı olmuştur. Kartalı, aksine, Roma Cumhuriyeti’nin imparatorluk gücünü sembolize eder.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]