','

' ); } ?>

Karaman Nerede? Ne Zaman İl Oldu Güncel Bilgiler 2022

Karaman nerede, Türkiye’nin merkezinde Toros Dağları yakınında bulunan bir kasabadır. Konya’nın yaklaşık 100 km güneyindedir. İlçe, Ermenek şehrini içerir ve 3.686 km2’lik bir alanı kaplar (1.423 mil kare). Karaman’ın ortalama rakımı 1.039 metredir. Şehirdeki belli başlı turistik yerler ve görülecek yerler arasında antik bir kalenin kalıntıları, şehir müzesi ve Taşkale halıları sayılabilir.

Karaman’ın iklimine genel bir bakış için, çeşitli çevrimiçi haritalama hizmetlerinden herhangi birini kullanabilirsiniz. OpenStreetMap, Google Haritalar, Bing Haritalar, Yandex ve HereMaps popüler olanlardan bazıları. Bu siteler, dağların, göllerin ve şehirlerin konumu da dahil olmak üzere şehrin ayrıntılı haritalarını sağlar. Harita, ilçelerin konumlarını gösterecek ve daha ayrıntılı bir görünüm için yakınlaştırabilirsiniz.

Karaman Nerede Hangi Bölgede

Kentin adı ilk olarak M.Ö. 6. yy’da Yunanca olarak kaydedilmiş, ancak bölgenin hükümdarları tarafından adı Karaman olarak değiştirilmiştir. Yunanca’da buna Laranda deniyordu. Adı Azerbaycan’dan bir boy olan Karamanoğulları tarafından da kullanılmıştır. Yunanlılar ve Türkler bölgeyi kolonize etmişti. Zaman geçtikçe Karaman, Laranda olarak tanındı.

Karaman‘ın eski adı Laranda’dır. MÖ 322’de Perdiccas tarafından yok edildi. Daha sonra Bizans İmparatorluğu ve Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilmiştir. Roma İmparatorluğu’ndan Bizans İmparatorluğu’na kadar Karaman nerede, İsauryalı korsanların merkezi olmuştur. 12. yüzyılın başlarında Selçuklular tarafından ele geçirilmiştir. 1211’den 1216’ya kadar Kilikya Ermeni Krallığı tarafından işgal edildi. 1514 yılında Mehmet Bey adlı bir iş adamı onuruna Karaman adını almıştır.

Karaman Nereye Bağlı

Karaman şehri, Kıbrıs’ın Girne bölgesindeki en önemli limandır. Bölgede birkaç önemli liman var. Bu limanlardan bazıları sahil kasabası Laranda’dadır. Şehrin zengin bir tarihi var. Antik çağda, Laranda olarak biliniyordu. MÖ altıncı yüzyılda, Ahamenişlerin egemenliğindeydi. Daha sonra MÖ 322’de Perdiccas tarafından alındı.

Karaman şehri, Orta Anadolu’da 1000 metre yükseklikte bir plato üzerinde yer almaktadır. Şehrin ekonomisi her zaman tarıma dayalı olmuştur. Bulgur olarak bilinen unun içine öğütülen durum buğdayının önemli bir üreticisidir. Aynı zamanda meyve, sebze ve şekerleme için önemli bir merkezdir. Antik çağda, Laranda olarak anılırdı. Roma İmparatorluğu döneminde Romalılar ve Bizanslılar tarafından yönetildi.

İki il arasında yer alan Karaman, önemli bir ticaret, kültür ve sanat merkezidir. Antik çağda M.Ö. 8000’den beri yerleşim gören bölge, yer altı şehirleri, mağaraları ve yaylaları ile tanınır. Bugün, birçok galeri, müze ve diğer tarihi mekanları içeren canlı bir sanat ortamına ev sahipliği yapmaktadır. Karaman’ın yüzölçümü 140 mil karedir ve alan kodu 0 338’dir.

Konum:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]