','

' ); } ?>

Maldivler Nerede? Maldivler Turu veya Maldivler’de Balayı Düşünenler

Maldivler‘deki sivil huzursuzluk büyük ölçüde Male’ye özgü. Maldiv cumhurbaşkanının Şubat 2015’te tutuklanmasından bu yana, sivil huzursuzluk büyük ölçüde başkentle sınırlı kaldı. Turistlerin çoğu Male‘ye gelip buradan diğer adalara yolculuklarına devam ettikleri için, ziyaret etmeden önce olası sorunları önceden bilmelisiniz. Güvende kalmak için ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir haber veya bilgi için yerel haberleri ve medya raporlarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Maldivler’de ekonomik büyümenin ana itici gücü turizmdir

Maldivler, Hint Okyanusunda bir ada takımadasıdır. Ada ülkesi, doğal güzelliği ve deniz yaşamının bolluğu nedeniyle popüler bir turizm merkezi haline geldi. Turizm, Maldivler’deki ekonomik büyümenin ana itici gücüdür ve GSYİH’nın büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Ülkenin kişi başına düşen geliri diğer Güney Asya ülkelerine kıyasla yüksek, ancak gelir eşitsizliği yüksekliğini koruyor. Ülke nispeten zengin olmasına rağmen, Maldivler’in ekonomisi dış şoklara karşı oldukça savunmasız kalıyor.

Bu risklere rağmen, Maldivler için turizm, mali gelirin ve döviz kazancının ana kaynağıdır. Ancak Mart 2020’de bir COVID-19 salgını ülkenin turizm sektörünü vurdu. Maldivler’in ekonomisi büyük ölçüde turizme bağımlıdır ve GSYİH’sının yüzde 40’ını, ihracatının yüzde 80’ini ve toplam gelirlerin yarısını oluşturmaktadır. Maldivler’in ekonomisi aynı zamanda yerel halk için önemli bir istihdam ve gelir sağlayan balıkçılığa da bağlıdır.

Maldivler’de eşcinsellik yasa dışı

Maldivler yasaları genellikle LGBTQ bireyleri korurken, çok güçlü değiller. Örneğin, eşcinsel eylemler hala yasa dışıdır ve İslam Şeriat yasalarına göre 100 kırbaçla cezalandırılabilir. Bu yasaların değişip değişmeyeceği henüz belli değil. Her durumda, LGBT hakları Maldivler için hala son derece önemlidir. Ama umut işaretleri var. Maldivler büyüyen bir ilerici ülkedir.

Ülkenin yasalarını bilmek önemli olsa da, LGBT gezginler için birçok seçenek var. Örneğin, anakara başkenti Male’de birçok eşcinsel dostu lüks tatil köyü var. Yerel bölge ile aynı kısıtlamalara sahip olmasalar da, LGBTQ çiftleri ağırlıyorlar. Eşinizle birlikte Maldivler‘e bir gezi rezervasyonu yapmakla ilgileniyorsanız, birçok gey ve lezbiyen seyahat acentesi var.

Maldivler Turu 

Maldivler, Sri Lanka’nın güneybatısında, Hint Okyanusu’nda bulunan bir takımada ülkesidir. 26 atol halinde gruplandırılmış 1.192 mercan adasından oluşur. Çoğu, birincil bitki örtüsü olarak palmiye ağaçlarıyla birlikte, sekiz kilometreden (beş mil) daha kısadır. Ülkenin arazi alanı yaklaşık 90000 kilometre karedir (35.400 mil kare).

Maldivler‘deki geleneksel ada evlerinde birkaç oda ve bir avlu bulunur. Çatılar genellikle hindistancevizi sazından veya oluklu demirden yapılır. Modern evler genellikle jeneratörler tarafından üretilen elektriğe sahiptir. Turizm büyüdükçe, artık daha fazla Maldivli tatil adalarında ve başkent Male’de iş arıyor. Bu işçilerin çoğu Male’de sıkışık apartmanlarda yaşarken hayallerindeki evleri ev adalarında inşa etmek için para biriktiriyor.

Maldivler’i Ziyaret etmek için en iyi zaman

Maldivlerde balayı ziyaret etmek için en iyi zaman, şnorkelle yüzmeye veya dalışa gitmek isteyip istemediğinize bağlıdır. Kurak mevsim boyunca, sıcaklığın ılık ve güneşli olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak güneşte biraz zaman geçirmek istiyorsanız, ziyaret etmek için en iyi zaman Ekim ve Mayıs ayları arasıdır. Bu ayların yağışlı olduğunu unutmayın. Ayrıca, Aralık’tan Nisan’a kadar muson mevsiminden kaçındığınızdan emin olun. Ayrıca, adanın bu mevsimlerde farklı türde şişmeler ve yağışlar yaşadığını bilmek önemlidir.

Temmuz ve Ağustos sıcak aylar iken Eylül, aynı zamanda en pahalı olan yağışlı mevsimin başlangıcını işaret ediyor. Muson mevsiminin başlamasıyla yağışlı günlerin sayısı artar. Bununla birlikte, sıcaklıklar ay boyunca sıcak kalır ve nem seviyeleri yüksek kalır. Yüksek yağışa rağmen, hava rahat kalır. Ortalama sıcaklık 30 derecedir. Haziran, yüksek rüzgarlar ve nem seviyeleri ile yılın en yağışlı ayıdır.

Maldivlere gitmek kaç TL?

Maldivler seyahat planlamasında, otel için 2 kişi 5 gece döneme göre değişmekle birlikte minimum 1200 usd civarı ve üzeri , uçak bileti için 2 kişi gidiş dönüş olarak ortalama 1400-1600 usd arasında bir bütçe gerekmektedir.

Maldivlere vizesiz gidilir mi?

Hayır, Maldivlere gitmek için vize almaya gerek yoktur. Vizesiz olarak rahatlıkla seyahat yapabilir ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Maldivler tatil yeri nerede?

Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alıyor. Toplam 1200 adadan oluşan Maldivlerin 900 adasında yaşam yok.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]