','

' ); } ?>

Mersin Kız Kalesi Nerede-Nasıl Gidilir 2022 Güncel

Mersin Kız Kalesi harika bir tarihi mekandır. Mersin’in Kızkalesi ilçesinde yer almaktadır. Antik Çağ’da ada merkezli bir kaleden sonra Corycus veya Korykos olarak biliniyordu. Bugün, bu kasaba her yaştan turist için büyüleyici bir destinasyondur. Burada yemek, içmek ve bölgede konaklamak için en iyi yerleri bulacaksınız.

Kız Kalesi, Korykos antik kentinden denizin karşısında küçük bir adadır. Denizden gelen saldırılara dayanacak şekilde inşa edilmiştir. Kale, Osmanlı tarihinde önemli bir yerdi. 15. yüzyılda Sultan Mehmed’in oğlu Rodos krallarına karşı savaşırken kalede kalmıştır. 250 m uzunluğundaki savunma surları ve kalenin 8 kulesi onu Mersin’de görülmesi gereken en ilginç yerlerden biri yapıyor. Marmara Denizi’ne bakan güzel bir kale Mersin’in simgesidir. Mersin kız kalesi otel, Sahile 600 metre mesafede bulunan Erdemli Kulesi önemli bir tarihi eserdir. En eski Türk kalesidir ve sekiz kulesi vardır. Kalenin kalıntıları arasında kilise, sarnıç mozaikleri, su kemerleri, kaya mezarları ve deniz feneri de bulunuyor.

Kız Kalesi, Mersin, Türkiye’de güzel bir ortaçağ harabesidir. Antik Korykos şehrinin karşısında yer alan kule, şehri deniz saldırılarından korumak için yapılmış. Kız kalesi hikayesi Osmanlı tarihinde kale önemli bir rol oynamıştır. Rodos krallarına karşı savaşan padişah Mehmed Cem Sultan’ın eviydi. Romantik bir kaçamak için mükemmel bir kombinasyon olan sekiz kule ve 250 metre uzunluğunda savunma duvarları var. Kale, şehrin bir sembolü olarak hizmet vermektedir.

Kız Kalesi Nerede?

Antik Korykos şehrinin karşısındaki bir adada bulunan mersin kız kalesi, Mersin’in simgesidir. Kalenin iki antik kalıntısına ev sahipliği yapmaktadır. En eskisi 4. yüzyılda yapılan Kızkalesi’dir. Adı şehrin adıdır. Ada, Marmara Denizi’nin karşısında yer almaktadır.

Mersin şehri bir Kız kalesine ev sahipliği yapmaktadır. Kızkalesi olarak bilinen bu kule bir doğa olayıdır. Kale, sekiz yaşında öleceğini önceden bildiren imparatorun kızını korumak için inşa edildi. Şehrin ikinci en popüler cazibe merkezi, şehrin büyüleyici katedralidir. Konumu, ulaşılmasını kolaylaştırır ve pitoresk bir fon sunar.

KONUM

Kız Kalesi giriş ücretli mi?

Kızkalesi bir ada olduğu için özel işletme olarak küçük tekneler ile Kızkalesi‘ne turlar düzenleniyor. 1 kişi gidiş dönüş ücreti 2022 yılı için 40 tl olarak belirlenmiştir.

Kız Kalesi’ne için yapıldı?

Zamaını kralı kahine ne olduğunu sorarak söylemeye zorlayınca, “Kızınızı bir yılan sokacak ve ölecek. Bu yazgıyı kimse bozamayacak ve engel olamayacaksınız” diye yanıtlamış. Kral bunun üzerine Korykos Kalesi‘nin karşısında kıyıya yakın küçük adacığa bir kale yaptırmış.

Kız Kalesi’ne yenir?

Kumruyu denemenizi öneririm ve ücretli içeçeklerdende faydalanabilir yazın kavurucu sıcağından bir nebze uzaklaşabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]