','

' ); } ?>

Samsun Gezilecek Yerler 2022 Güncel

Samsun Gezilecek Yerler, samsun’a bir gezi planlıyorsanız, şehrin birçok yerine bakmayı düşünebilirsiniz. Tarihsel olarak Sampsounta olarak bilinen şehir, Karadeniz’de bir liman şehridir ve Türkiye’nin en önemli limanlarından biridir. Yaklaşık 710 bin nüfusa sahip olan şehir, 1,4 milyon nüfusa sahip Samsun ilinin il başkentidir.

Samsun‘un iklimi tropikal, ılıman bir iklimdir. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar serin ve yağışlı geçer. 1981 yılında açılan Müze de dahil olmak üzere şehirde çok sayıda müze ve tarihi mekan bulunmaktadır. Müzede eski uygarlıklardan kalma eserler bulunur ve Emisos harabelerinden bolca eser bulabilirsiniz. Kentin kalıntıları MÖ 8. yy’a kadar uzanmaktadır. Müze, büyüleyici bir mücevher, giysi, madeni para ve eserler koleksiyonuna sahiptir.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, çok çeşitli kültürel eserlere sahiptir. Sergilenenler arasında Roma dönemine ait bir mozaik, madeni paralar ve mücevherler ile Kalkolitik döneme ait eserler bulunmaktadır. Manzara arayanlar Vezirköprü’de orman ve dağların arasında yürüyüş yapabilirler. Kasabanın tarihi Taşhan’ına bir tur önerilir – birçok eski dünya cazibesine sahip büyüleyici bir kasabadır.

Samsun’da Alışveriş

Alışveriş deneyimi arıyorsanız Samsun‘da çok sayıda AVM var. Boulevard Mall, çok çeşitli uluslararası ve yerel markalar sunan, şehrin en büyük ve en ünlü alışveriş merkezidir. Alışveriş merkezinde ayrıca bir oyun alanı ve restoranlar bulunmaktadır. Yeşil Yurt Pazarı, Samsun’un en büyüğüdür ve turistler için bir başka popüler yerdir. Moda, mücevher ve kozmetikte dünyanın en tanınmış isimlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Tarih meraklısıysanız, Samsun nasıl bir yer birçok müzesini keşfetmekten keyif alabilirsiniz. 13. yüzyılda İlhanlı Moğolları tarafından yaptırılan Pazar Camii de dahil olmak üzere görülmeye değer birçok tarihi yapı var. Sanatı seviyorsanız şehrin müze ve galerilerini de gezmek isteyebilirsiniz. Müzede antikaların yanı sıra yerel Türk kültüründen parçalar da dahil olmak üzere birçok ilginç sergi var. Kentin iklimi turizm için mükemmeldir ve hava hem yaz hem de kış aylarında ılıman ve hoştur. Samsun Müzesi 1981 yılında açılmıştır ve şehrin önemli destinasyonlarından biridir. Eski uygarlıklardan kalma eserleri görebilir ve nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Ayrıca pitoresk Taşhan Dağı gibi bölgenin doğal manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz. Bu siteler tarihle ilgilenenler arasında popülerdir.

Samsun’da Gezilecek Yerler

Tarihle ilgileniyorsanız, samsun ziyaret etmek için harika bir yerdir. Şehrin Doğu Parkı çekici bir doğa parkıdır. Hoş bir kıyı iklimine sahiptir ve yürüyüş yapmak veya spor yapmak için idealdir. Aynı zamanda ünlü “Emisos” kalıntılarına da ev sahipliği yapmaktadır. Haftalık bir gösteriye ev sahipliği yapan opera binasını da ziyaret edebilirsiniz. Kasaba, ünlü Samsun Operası da dahil olmak üzere birkaç kültürel cazibe merkezine sahiptir.

Samsun Tarihi

Şehrin ana simgesi, 13. yüzyılda İlhanlı Moğolları tarafından yaptırılan Pazar Camii‘dir. Şirin liman kasabasından, manzaralı dağlarına ve yemyeşil ormanlarına kadar Samsun‘da gezilecek daha pek çok yer var. Samsun’a bir gezi havasındaysanız, şehrin turistik mekanlarının çeşitliliğinden memnun kalacaksınız.

Samsun çarşamba gezilecek yerler, müzelerden antik mekanlara ve eğlenceye kadar pek çok gezilecek yer var. Denizde bir tekne turu şehri tanımanın popüler bir yoludur ve güzel manzaraların tadını çıkararak şehrin tarihini öğrenebilirsiniz. İster alışveriş fırsatları, ister sadece güzel bir şehir manzarası arıyor olun, Samsun seyahatinizi unutulmaz kılacak bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Samsun ayvalık gezilecek yerler, günümüzde halen kullanılmakta olan Bizans döneminden kalma bir kalenin kalıntıları ziyaret edilmesi gereken ilginç yerlerdendir. Antik yapıların kalıntılarına ek olarak, mükemmel bir arkeolojik buluntu koleksiyonuna ev sahipliği yapan Giresun Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Çocuklarla seyahat ediyorsanız, onları yakındaki müzelere götürmeyi unutmayın. Aksi takdirde gezmekten çok ulaşıma para harcarsınız ve bir daha Samsun’a dönmek istemeyebilirsiniz.

Samsunun neyi meşhur gezilecek yerler?

Şahinkaya kanyonu.
Bandırma Vapuru Müzesi.
Piazza.
Samsun Amazon Heykeli.
Göğceli Camii – Tarihi Ahşap Çivisiz Cami.

Samsunda nereleri gezelim?

Samsun Atatürk Anıtı, Milli Müzadele Parkı, Amisos Tepesi, Bandırma Vapuru Müzesi, Tekkeköy Mağaraları, Amazon Köyü, Akdağ Kayak Merkezi, Yakakent, Gazi Müzesi, Samsun Kalesi, Kabaceviz Şelalesi, Hayvanat Bahçesi…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]