','

' ); } ?>

Yahya Efendi Türbesi Nerede? Nasıl Gidilir? Tarihi Nedir

Yahya Efendi Türbesi, Bu İslam aliminin mezarı, tarihi ve dini önemi nedeniyle ziyaret edilebilir. İlginç ayrıntılarla dolu. Mezar, pastel yeşil renkte ayrıntılı bir avize süslemeli odaya sahiptir. Ayrıca mermer şömineli geniş bir oda bulunmaktadır. İç mekanda, türbenin ana salonunda bilim insanının güzel bir portresi oturuyor. Kaplan ve leopar gibi başka ilginç özellikler de var.

Yahya efendi türbesi, zamanlarının en güçlü iki padişahı olan Süleyman ve Yahya’nın anısına yapılmıştır. Türbeyi uzaktan akraba olan II. Selim yaptırmıştır. Türbeyi Mimar Mimar Sinan yapmıştır. Türbe caminin arkasında yer almaktadır. Yahya’nın Süleyman’dan önce öldüğüne inanılır. Beşiktaş’taki manastırın türbesine defnedildi.

Mezar tarihi bir sitedir. Yahya 15. yüzyılın sonlarında Trabzon şehrinde yaşamıştır. Şehzade Bedrettin’in oğluydu ve önde gelen bir din âlimiydi. Mezarı bugün hala duruyor. Yahya Efendi, İstanbul’da defnedilen ilk Müslümandır. Mezar daha sonra 1903 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Yahya Efendi Türbesi

Türbe Osmanlı döneminde yapılmıştır. Türbe 19. yüzyılda Sultan Abdülaziz’in annesi tarafından yeniden yaptırılmıştır. İç mekan, Müslüman peygamber Seer Yusha’nın zarif oymaları ile dekore edilmiştir. Türbenin etrafı tekke ile çevrilidir. Türbenin ana kagir kubbesi, ahşap çerçeveli bodur kubbe ile değiştirilmiştir. Türbe, İstanbul’da önemli bir tarihi mekandır.

Mezar mezarlıkta bulunur ve yerliler arasında çok popülerdir. Yaz aylarında mezar ziyaretçilerle doludur. Türbeyi sünnetli çocuklar, hamileler, bekar kızlar ve işsizler ziyaret etmektedir. Hediyeler getirirler ve onlara yardım ettikleri için mezara teşekkür ederler. Ayrıca mezarı düzenli olarak ziyaret ederler ve bölgedeki fakirler için dileklerde bulunurlar. Mezar, Universite de Bahçeşehir‘in yakınında yer almaktadır.

Yahya Efendi Türbesi Nerede?

Yahya Efendi’nin türbesi ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Çırağan Sarayı’nın karşısında bir tepe üzerinde yer almaktadır. Mezar huzurlu ve sakin. Türbe Mimar Sinan tarafından yaptırılmış ve ömrü boyunca üç kez restore edilmiştir. Mezarda çok sayıda girift oyma mezar taşı bulunmaktadır. Depremler ve yangınlardan ciddi şekilde zarar görmesine rağmen, hala görülmesi gereken harika bir manzara olmaya devam ediyor.

Sultan II. Abdülhamit de dahil olmak üzere geçmişten birçok ünlü isim burada gömülüdür. Türbe, eğitimin ve İstanbul tarihine etkisinin simgesidir. Zamanın şehri nasıl değiştirdiğini düşünmek için iyi bir yer. Bu insanların çok güzel heykelleri var ve onları keşfederek bir gün geçirebilirsiniz. Mimari özelliklerinin yanı sıra müzenin kütüphanesini de ziyaret edebilirsiniz.

Konum:

 

Yahya Efendi Hazretleri kimdir?

Molla Şeyhzade ya da Şeyh Yahya Trabzoni (1494 – 4 Mayıs 1569), Osmanlı devrinde yaşamış mutasavvıf, alim ve şair. Kanuni Sultan Süleyman devrinde İstanbul’da müderrislik yapmış olan Yahya Efendi, devrinin tanınmış alimlerindendir.

Yahya Efendi’nin kabri nerede?

Yahya Efendi Türbesi, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde, Çırağan Sarayı karşısında, Yahya Efendi Tekkesi’nin bitişiğinde bulunan 1571 tarihli Mimar Sinan eseri kâgir türbedir

Yahya Efendi hangi tarikata bağlı?

Yahya efendi Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi olup aynı zamanda Nakşibendi tarikatının da kurucusudur.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]