','

' ); } ?>

Ayasofya Cami Tarihi, Ayasofya Cami Nerde, Ayasofya Ne Zaman Cami Oldu ?

Ayasofya Cami Tarihi, Ayasofya Cami Nerde, Ayasofya Ne Zaman Cami Oldu ? Ayasofya dünyanın en güzel ve etkileyici camilerinden biridir. Aslen Ayasofya Kilisesi idi ve Yunan geometriciler Miletoslu İsidore ve Trallesli Anthemius tarafından tasarlandı. Yunan geometriciler tarafından tasarlanan Ayasofya, sadece on yılda tamamlandı. Bina, İstanbul şehri için güzel ve önemli bir dönüm noktasıdır.

Ayasofya aslen bir kiliseydi, ancak 1453’te camiye çevrildi. Cami yaklaşık 5 yüzyıl sürdü. Osmanlılar, Mekke’yi gösteren dua nişleri, minber (cuma hutbesinin okunduğu minber) ve binanın dışına minareler eklemiştir. Cami aslen Hristiyan olmasına rağmen, Osmanlı İmparatoru

Ayasofya Cami Tarihi

III.Büyük Savaş’tan sonra, Osmanlı İmparatorluğu yıkıldı ve binanın Müslüman bir cami olmasına izin verdi. Ayasofya MS 532’de yıkıldı, ancak daha sonra Roma Katolik Katedrali oldu. Sonunda 13. yüzyılda bir müze olarak yeniden açıldı ve bir Katolik katedrali olarak yeniden açıldı. O zamana kadar ziyarete kapalıydı, ancak daha sonra ciddi bir ihmale uğradı.

Sultan Ahmet Cami Mimarı

 

Ayasofya her zaman bir cami iken, müzeye dönüştürülmesi Türk İslamcılarının eski bir hayali olmuştur. Ancak Erdoğan’ın açıklamasına rağmen Ayasofya 19. yüzyıldan beri müze olarak kaldı. Bu nedenle İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi liderliğindeki Türk hükümeti, projeyi milletlerinin ruhuna hakaret olarak görüyor. Caminin statüsünün değişmesi ülke için önemli bir sembol, ancak bunu gerçeğe dönüştürmeyecek.Ayasofya önceleri kolera hastanesi olarak kullanılmış, daha sonra tekrar camiye dönüştürülmüştür. Bu sefer müze olacak. Bina, inşaat sürecinde on binden fazla kişinin çalıştığı önemli bir mimari eserdir. Dindar bir insansanız, kararın yaşamınız üzerinde derin bir etkisi olacaktır. Müslüman değilseniz, binanın tarihi ve tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.

Ayasofya, İstanbul’da güzel ve önemli bir camidir. Kubbe yapının dikkat çekici bir özelliğidir. Kubbesi yapının en belirgin özelliğidir. Dünyanın en büyük camilerinden biridir. Ayasofya mimarisinin harika bir örneğidir ve zamanının bir örneğidir. Binanın içi güzel bir şekilde dekore edilmiştir ve Ayas Camii’nin dört minaresi önemli bir ilham kaynağıdır.

Ayasofya, İstanbul’un tarihi bir semti olan Sultanahmet‘te yer almaktadır. İki dakika uzaklıktaki Sultanahmet Camii’ne yakındır. Mavi ve Ayasofya’ya şehir merkezinden tramvay veya yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Ayrıca müze olan Yerebatan Sarnıcı‘na da yakındır. İkisinin arası iki dakika. Mavi ve Ayasem aynı park ile birbirine bağlıdır.

Ayasofya neden bu kadar önemli?

5. yüzyıldan itibaren ise Ayasofya (Kutsal Hikmet/Bilgelik) olarak tanımlanmıştır. Ayasofya, Doğu Roma İmparatorluğu boyunca hükümdarların taç giydiği, başkentin en büyük kilisesi olarak katedral işlevi görmüştür.

Ayasofya’da Kimin mezarı var?

Türbede iki padişahla birlikte Sultan İbrahim’in oğlu Şehzade Selim, IV. Mehmed’in oğlu Şehzade Selim, II. Ahmed’in oğlu Şehzade İbrahim, Sultan I. Ahmed’in kızları, Hanzâde Sultan ve Âtike Sultan ve IV. Murad’ın kızı Kaya ve İsmihan Sultan olmak üzere 18 hanedan mensubu medfundur.

Ayasofya giriş ücretsiz mi?

Ayasofya Camii girişlerinde artık ücret talep edilmeyecek. Müze statüsünden camiye çevrilen Ayasofya girişleri hakkında Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Tüm camilerimiz gibi Ayasofya‘nın kapıları da yerli ve yabancı, Müslim ve gayrımüslim herkese sonuna kadar açık olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]