','

' ); } ?>

Galata Kulesi Nerede ? Galata Kulesi Hikayesi – Giriş Ücreti Güncel 2022

Galata Kulesi Nerede ? Galata Kulesi HikayesiGiriş Ücreti Güncel 2022 İstanbul’un kaç yaşında olduğunu öğrenmek istiyorsanız Galata Kulesi’ni ziyaret etmelisiniz. Bu gözetleme kulesi, Galata Surları’nın bir parçası olarak inşa edilmiş ve şehre bakmak için harika bir yerdi. Günümüzde müze ve sergi alanı olarak kullanılmaktadır. Şehrin tarihini ve kültürünü görmek istiyorsanız görülmeye değer. Ayrıca fotoğraf çekmek için harika bir mekandır.

Galata Kulesi, İstanbul, Türkiye’de inanılmaz bir dönüm noktasıdır. Aslen 14. yüzyılda şehri savunmak için bir kale olarak inşa edilmiştir. Bugün, görkemli kuleye tepeden hayran olabilirsiniz. Binanın arkasındaki tarih büyüleyici. İşte kule hakkında bazı ilginç gerçekler. Yapının bir zamanlar evlenecek bir gelin ve damadın yaşadığına inanılıyor. Efsane doğru olsa da, içeri girip kendiniz görmek iyi bir fikirdir.

Galata Kulesi 1348 yılına dayanmaktadır. Mayıs 1453’te yeniden inşa edilmiştir. Cenevizliler ona Christea Turris, Bizanslılar ise “Büyük Kule” anlamına gelen Megalos Pyrgos adını vermişlerdir. Orta Çağ boyunca Galata, Karadeniz ve Akdeniz için önemli bir ticaret ve ekonomik merkezdi. Sonuç olarak, bu yapı artık İstanbul’u ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken bir yapı.

Galata Kulesi, İstanbul’un en yüksek binalarından biridir. Yangınları izlemek için inşa edilmiş ve daha sonra hapishane olarak hizmet vermiştir. Şehirdeki en eski yapıdır ve bin yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Galata Kulesi bir dönüm noktası olmasının yanı sıra büyüleyici bir tarihe sahiptir. Amacı, tüm şehir için bir gözetleme kulesi olarak hizmet etmek ve savaşları izlemekti.

 

Galata Kulesi Efsanesi

18. yüzyılda Galata Kulesi yangın algılama için kullanılmıştır. 19. yüzyılın ortalarına kadar ordu tarafından da kullanılmıştır. Kule 1875’te bir yangında yıkıldı ve 1960’lara kadar yeniden inşa edilmedi. Orijinal çatısı, Galata Kulesi’nin 219 fit boyunda olmasını sağlayan beton bir iç mekanla değiştirildi. Artık İstanbul’un en ünlü turistik mekanlarından biridir ve üzerine tırmanarak kolayca şehri güzel bir şekilde izleyebilirsiniz.

Galata Kulesi’nin kalıcı bir geçmişi var. Bir zamanlar şehrin gözetleme kulesiydi ama Boğaziçi iki kulenin buluşmasını engelliyor. Buna rağmen birbirlerine mektup yazarlar ve birbirleriyle tanışmaya çalışırlar. Hazerfen Ahmet Çelebi, Galata Kulesi’nden atlayarak mektupları Kız Kalesi’ne teslim etmeye karar verdi. Daha sonra evlenmeye karar verirler ve evlenirler.

 

Bu yazımızı beğendiyseniz okumaya devam edin 🙂 İstanbul Akvaryum

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]