','

' ); } ?>

Kuşadası Gezilecek Yerler Listesi | Güncel 2022

Kuşadası Gezilecek Yerler listesi Diye Google amcaya sorarsak. Kuşadası, popüler bir tatil beldesi ve tarihi Efes kenti için bir başlangıç ​​noktasıdır. Liman oteller ve tatil köyleri ile kaplıdır. Kasabanın tarihi yerleri arasında, anakaraya bir geçitle bağlanan Güvercin Adası’ndaki duvarlı Bizans kalesi bulunmaktadır.

Yüzmek için Kuşadası‘nın sunabileceği birçok plaj vardır. En popüler olanlardan biri de şehir merkezine yakın olan Kadınlar Plajı. Su berrak ve temiz ve deniz manzaralı yemekler sunan birkaç kafe ve restoran var. Kuşadası‘nı tam anlamıyla deneyimlemek için bir lezzet turu veya bir plaj turu yapmayı düşünün. Efes harabeleri, bu Türk kasabasında bir gün geçirmek için mükemmel bir yoldur.

 

Kuşadası Gezilecek Yerler Listesi’nde Zeytin Müzesi

Kuşadası’nda da görülmeye değer birçok yer var. Sizi en iyi plajlardan bazılarına götüren bir tekne turuna gidebilirsiniz. Diğer ilgi çekici yerler arasında Türkiye’nin ilk zeytinyağı müzesi olan Zeytin Müzesi bulunmaktadır. Müze, üç bin metrekarelik bir alana yayılmıştır ve antik çağdan kalma eserleri ve modern zeytinyağı teknolojisini görebileceğiniz on bir sergi salonuna sahiptir.

Priene, Kuşadası‘ndaki bir başka antik yerleşim yeridir. Antik Yunan kenti Dilek de dahil olmak üzere birçok kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Mağaranın girişi gizlidir ve sadece ana caddeden yavaş bir yürüyüşten sonra erişilebilir. Mistik bir amfitiyatro olan Priene’nin kayalıklarından güzel bir gün batımı görebilirsiniz. Amfi tiyatro, hatırı sayılır bir mesafe boyunca uzanan bir piste sahiptir.

Meryemana türbesi Herkes için popüler bir yerdir. Birçok insan için bir güç yeridir. 1826’da Katolik rahibe Anne Catherine Emmerich, Meryem Ana‘nın evini gördü ve ziyaretini anmak için bir türbe inşa etti. Meryemana türbesi de Müslümanlar ve Hıristiyanlar için önemli bir dini dönüm noktasıdır. Kale her gün açıktır ve bir hediyelik eşya dükkanı vardır.

 

 

Efes ören yeri turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. Kuşadası‘nın hemen dışında bulunan bu antik kentin kalıntıları, dünyanın en iyi korunmuş antik Greko-Romen kalıntıları arasındadır. Yunan ve Roma mimarisini anımsatan bu sitenin kalıntıları, Türkiye’nin en gözde mekanları arasında yer alıyor. Efes‘te Prenses dahil konaklama ve eğlence sunan çok sayıda otel bulunmaktadır.

Didyma, Kuşadası yakınlarındaki bir başka antik kenttir. Didyma antik dünyanın bir şehridir ve Apollon tapınağı ana cazibe merkezidir. Diğer antik yapılar arasında kuleler, tiyatro ve çarşı sayılabilir. Didyma zengin bir tarihe sahiptir, bu nedenle heyecan verici bir şey arıyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer.

Kuşadası Gezilecek Yerler Listesi’nde Kadınlar Plajı

Kuşadası‘nda birçok plaj var. Kadınlar Plajı en ünlüsüdür ve şehir merkezine sadece birkaç kilometre uzaklıktadır. Bu plaj aynı zamanda iki efsaneye de ev sahipliği yapıyor. İlki, Kadınlar Plajı’nda kocalarını beklerken, daha yakın tarihli bir haberde, kumsalda arazinin kadınlara miras kaldığı söyleniyor. Sonunda bu iki şehir efsanesi gerçek oldu ve kadınlar zengin oldu. Kuşadası turistik olmasının yanı sıra birkaç tarihi mekana da ev sahipliği yapmaktadır. Başlangıçta kasabanın adı “güvercin adası” idi – ancak şimdiki adı bir yarımada olduğu gerçeğinden geliyor. Kasabanın ortaçağ Kalesi, UNESCO Dünya Mirası adayıdır ve birçok ilginç kalıntıya sahiptir. Ziyaretçiler kaleye ücretsiz girebilir ve şehir merkezindeki kalıntıları keşfedebilir.

Atatürk heykeli Güvercin Adası’na bakan bir tepede duruyor. Heykel, Kuşadası‘nda önemli bir dönüm noktasıdır ve ülkenin tarihi hakkında bilgi edinmek için harika bir yerdir. Kuşadası’ndaki tarihi mekanların en önemlisi olan Atatürk müzesi, antik Yunan kalıntılarını barındırıyor. Ziyaret edebileceğiniz çok sayıda başka müze ve tarihi bir şehir var.

 

Yazımızı beğendiyseniz okumaya devam edin 🙂 İstiklal Caddesi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]