','

' ); } ?>

Salda Gölü Nerede? Salda Gölü’nün Özelliği Ne? Salda Gölü Yol Tarifi

Salda Gölü nerede? Salda Gölü Yol Tarifi  Orta büyüklükteki krater Salda Gölü, Türkiye’nin güneybatısında yer almaktadır. Burdur İlçesi’nin yaklaşık 50 kilometre batısında, Burdur İli, Yeşilova İlçesi‘ndedir. Bölgede önemli bir turizm merkezidir. Bölgede antik Üsküdar köyü, Osmanlı başkentinin kalıntıları ve pitoresk gölün kendisi de dahil olmak üzere görülecek çok şey var.

Salda Gölü‘nün iklimi Akdeniz’dir. Ortalama sıcaklık 15 derecedir, ancak ağustos ayında en yüksek 30 derecedir. Ayrıca salda, aralıklı buharlaşma ve mevsimsel nehirlere sahiptir. Bu alanda ortalama yağış miktarı Temmuz ayında yılda 162 milimetre ve Ocak ayında yılda 16 milimetredir. İklimdeki son değişikliklere rağmen, gölün ziyaret edilmesi hala güvenli kabul ediliyor.

 

Salda Gölü Nerede?

Salda Gölü‘nün iklimi Akdeniz’dir. Ortalama sıcaklık 15 santigrat derece, en sıcak ay ise sıcaklıkların 30 dereceye yükselebildiği Ağustos ayıdır. En soğuk ay Ocaktır. Salda Gölü Bölge her ay ortalama 162 milimetre yağış almaktadır. Türkiye’nin en derin gölüdür ve toprağı verimlidir. Gölde 4 tür balık var. Bölgeyi 301 tür bitki ve ağaçtan oluşan zengin bir orman çevreler.

Burdur Salda gölünün derinliği yaklaşık 1140 metredir. Temiz ve ılıktır ve su vücudun iyileşmesine yardımcı olan mineraller içerir. Su, magnezyum ve soda içerdiğinden eklem hastalıklarından muzdarip olanlar için de faydalıdır. Bölgede ayrıca keklik ve yaban domuzu da bulunmaktadır. Ayrıca burada zengin bir hayvan ve bitki ekosistemi bulunur. Göl turistler için popüler bir destinasyondur.

1912 yılında kurulan güzel turkuaz gölü Salda Gölü son halinde, Türkiye’nin en popüler tatil yerlerinden biridir. Güneybatı ve güneydoğu kıyılarında küçük kumsallara ev sahipliği yapmaktadır. Göl, ülkenin en derin ve en berrak gölüdür. 1140 metre derinliğindedir ve Burdur ilinin 60 km batısında yer alır. Her yıl çok sayıda turist çeken birinci sınıf bir doğal sit alanıdır. Aynı zamanda dört tür balığa da ev sahipliği yapmaktadır.

Salda Gölü‘nü çevreleyen bölgede yapılacak pek çok aktivite var. Gölün etrafında bisikletle dolaşmak, göl kenarında piknik yapmak mümkündür. Kamp yapmak da bölgede popüler bir aktivitedir. Yaz aylarında insanlar parkta kamp kurabilir ve güzel manzaranın tadını çıkarabilirler. Kimileri tatillerini otelde geçirmeyi kimileri ise şehirde yaşamayı tercih ediyor. Yeşilova şehri otele yaklaşık 170 km uzaklıktadır.

 

Salda Gölü’nün Özelliği Ne?

Çoğunlukla Salda gölünün özelliği tamamen doğal ve el değmemiş durumda. Burada bina yok ve krater gölünün çamurunun cilt üzerinde iyileştirici etkileri olduğuna inanılıyor. Ayrıca çamur banyoları için özel teklifler var. Bölgede kamp tesisleri bile var. Tüm alan yaz tatillerinizi geçirmek için ideal bir yerdir. Çevresi gerçekten çok güzel ve manzara nefes kesici. Yer hakkında gerçek bir fikir edinmek istiyorsanız, etrafındaki birçok yeri keşfetmek için zaman ayırabilirsiniz.

Kraterin dibindeki krater gölünün doğal güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Tamamen doğal ve insanların el değmediği bir yer. Bu nedenle, dinlenmek ve kraterin güzelliğinin tadını çıkarmak istiyorsanız, Salda gölünü ziyaret etmelisiniz. Ve eğer bir bütçeniz varsa, otel de uygun fiyatlara sahiptir. Yeşilova’da bir otelde konaklayabilir ve dinlendirici bir konaklamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yeşilova’da bulunan Salda gölü otelleri‘nden olan Salda Lake Hotel & Bistro restoran, göle sadece 15 dakikalık sürüş mesafesindedir. Otelde 24 saat açık resepsiyon, bagaj muhafazası ve ücretsiz self-servis otopark bulunmaktadır. Otel ayrıca tatiliniz sırasında kamp yapmak için harika bir yerdir. Aileler, çiftler ve yalnız seyahat edenler için idealdir. Kesinlikle size ilham verecek gerçekten eşsiz bir yer! Ondan ayrılmak zor olacak.

 

Eğer bu yazımı beğendiyseniz okumaya devam edebilirsiniz 🙂 Konya Gezilecek Yerler

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]